Google Američanům ukáže kolik vydělá jejich solární elektrárna

Google radí jak instalovat solární panely. Nově na území devíti amerických států vypočítá, kolik tu se solárními panely ušetříte.

„Google vám to prostě spočítá.“ Zdroj: Project Sunroof
„Google vám to prostě spočítá.“ Zdroj: Project Sunroof

Akce, která započala pod názvem Project Sunroof, byla nejprve omezena na tři malé regiony. Výsledky na sebe ale nenechaly dlouho čekat a tak se Google rozhodl záběr trochu rozšířit.

Nyní si můžete počítačovou aplikací zdarma otestovat potenciál vlastní střešní elektrárny na území států Arizona, Colorado, Massachusetts, New Jersey, Severní Karolína, Kalifornie, Connecticut, Nevada a New York. Na Čechy se zatím nedostalo, ale co není, může být.

„Snažíme se dělat solární energetiku jednodušší a přístupnější,“ píše v tiskovém prohlášení Google. „Chtěli bychom zorganizovat světu informace, univerzálně dostupné a užitečné, tak aby je mohli lidé plně využít.“

Jak tedy Project Sunroof pracuje? Vlastně na podobném principu, jako oblíbené vyhledávače Google Maps nebo Google Books, doplněné o pár malých vychytávek.

Hned na začátku musíte do vyhledávače zadat přesnou adresu. Google si vás přes rejstříky vyhledá, a přiřadí vaší nemovitosti fyzické parametry.

Například velikost střešní plochy, její sklon, úhel převládajícího dopadajícího záření, zastínění vyššími strukturami v okolí. Na základě dostupných dat tak přiřadí k vaší střeše i potenciální výkon, kterého by střešní elektrárna byla na vašem domě schopná.

Tím ale Project Sunroof nekončí. Podle srovnávače cen, který vychází z podobného principu jako Expedia nebo Tripadvisor – hledač nejlevnějšího turistického ubytování srovná katalogovou nabídku deseti společností ve vašem okolí.

Na jejich základě vám pak dodá i pravděpodobnou cenu, za kolik si solární střechu můžete pořídit. A k tomu všemu je schopen vypočíst, na základě údajů o předkupních tarifech, kolik můžete ušetřit či hned vydělat. Stačí jen pár kliknutí, a víte prostě vše. Google prostě boduje.

Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *