Fotokatalýza dokáže čistit špinavé ovzduší

Česká společnost pro aplikovanou fotokatalýzu usiluje ve spolupráci se zahraničními partnery o vytvoření soustavy technických norem pro spolehlivé hodnocení technických vlastností fotokatalytických produktů, které umožní zavedení jejich certifikace na českém trhu a použití fotokatalýzy pro čištění životního prostředí.

Fotokatalytické nátěry a jiné aplikace fotokatalytických látek dokážou za pomoci slunečního záření odstraňovat znečištění z ovzduší. foto: photos-public-domain.com
Fotokatalytické nátěry a jiné aplikace fotokatalytických látek dokážou za pomoci slunečního záření odstraňovat znečištění z ovzduší. foto: photos-public-domain.com

V budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR se ve dnech 3. a 4. září uskutečnila mezinárodní konference PHOTOCATALYSIS – Standardisation and Certification Assisting Commercialization.

Kromě výměny zkušeností a poznatků v oblasti praktického uplatňování, vývoje, výroby a komercializace fotokatalytických produktů, byla věnována zvláštní pozornost otázkám testování, normalizace, standardizace a certifikace komerčních produktů na národní i nadnárodní úrovni.

Hlavním pořadatelem akce byla Česká společnost pro aplikovanou fotokatalýzu ve spolupráci s ÚFCH J. Heyrovského a Technickou univerzitou v Liberci.

Zasedání předcházelo 3 denní zasedání technické komise pro tvorbu mezinárodních norem ISO mj. i v oblasti fotokatalýzy , kde má Česká republika své zastoupení, které spolupořádal Úřad pro normalizaci, metrologii a zkušebnictví (ÚNMZ ) s podporou České společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu (ČSAF) a také generální zasedání Valné hromady Evropské fotokatalytické federace (EPF), jejíž je ČSAF členem.

Tyto dvě akce přivedly do Prahy nejen špičkové odborníky, ale i zástupce firem z oboru vedení EPF a národních federací a umožnily tak poprvé v historii otevřenou diskusi na téma jak přesvědčit veřejnost o reálných možnostech inteligentních fotoaktivních povrchů čistit životní prostředí.

ČSAF chce, ve spolupráci se zahraničními partnery, urychlit vytvoření soustavy technických norem pro spolehlivé hodnocení technických vlastností fotokatalytických produktů, které umožní zavedení jejich certifikace na českém trhu.

Setkání se zúčastnilo okolo sedmdesáti zástupců firem, výzkumných institucí a organizací sdružujících subjekty rozvíjejícího se odvětví fotokatalytického průmyslu z Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Japonska, Německa, Rakouska, Španělska, Velké Británie.

Součástí aktivit spojených s pořádanou konferencí byla také výstava výsledků práce firem orientovaných na fotokatalýzu. Výsledky svého vývoje, výrobky a přístroje zde představily společnosti Advanced Materials-JTJ, Blažek Glass, Mauntain Photonic a Omicron Laser GE, Pardam, Retap, Saint Gobain, Taiyo Kogyo, TOTO a další.

Na konferenci navázala 5. září v Liberci ještě přednáška nazvaná: Může fotokatalýza pomoci čistit životní prostředí, přednesená Joergem Klefmannem, uznávanou světovou špičkou na monitorování a modelování v oblasti čištění vzduchu.

Přednáška se uskutečnila v zasedací místnosti Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, které bylo ošetřeno transparentním kompositním fotoaktivním nátěrem vyvinutém ve spolupráci s firmou Teluria, byly zde instalovány čističky vzduchu Retap a po celý srpen probíhalo testování účinků na odbourávání toxických plynů uvolňovaných z konstrukčních materiálů a antibakteriální účinnost.

Výsledky konference a s ní spojených aktivit shrnuli organizátor konference a president ČSAF František Peterka a předsedající druhého dne konference a vice-president ČSAF : „Fotokatalytické technologie představují nové, rozvíjející se průmyslové odvětví. Mezi nejpokročilejší země v této oblasti patří vedle Japonska a řady západoevropských zemí také Česká republika“.

tisková zpráva

3 komentáře: „Fotokatalýza dokáže čistit špinavé ovzduší

 • 25. 9. 2014 (18.06)
  Trvalý odkaz

  Vychazi to 100-150Kc na m2, to je u fasady normalni -nedavno jsme meli tu prilezitost (kazda vrstva fasady cca 100Kc). Hlavne to chrani fasadu a usetri za jeji myti.

  Reagovat
 • 20. 9. 2014 (3.47)
  Trvalý odkaz

  Pokud to nebude povinné na novostavby, tak se obávám, že ta cena to spolehlivě zabije.

  Reagovat
 • 19. 9. 2014 (16.45)
  Trvalý odkaz

  Super. Diky za informaci. Fotokatalyticka technologie je nejenom modni, ale hlavne uzitecna diky vlastnostem, ktere nam zprostredkuje. Velka pomoc s plisnemi a alergiemi, stejne jako ochrana fasady pred starnitim a znecistenim a dnes skoro ve valecne dobe jako vynikajici dekontaminacni prostredek.

  Mnoho zdaru

  Honza

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *