Dvojité solární panely sbírají i energii odraženou od sněhu

Kanadská společnost Silfab Solar na konci tohoto roku uvede na trh první sérii oboustranných solárních panelů. Jsou určeny např. pro horské oblasti, kde mohou zachytit také sluneční energii odraženou od sněhu.

„Proč si nedopřát dvounásobný výkon za jednu cenu?“ Zdroj:Silfab Solar
„Proč si nedopřát dvounásobný výkon za jednu cenu?“ Zdroj:Silfab Solar

Podmínky slunečního osvitu v Kanadě nejsou z nejlepších, a tak se prý vyplatí maximalizovat potenciál instalace právě bifacialitou solárních panelů. Ty získávají dopadající energii i „z druhé strany“ odraženou od sněhové pokrývky.

Silfab Solar přichází s dost originálním nápadem, a je otázkou, jestli tato myšlenka najde uplatnění i v jiných dlouhodobě zasněžených lokalitách.

Geoffrey Atkins, vedoucí marketingu společnosti Silfab Solar optimismus vůbec neskrývá. Potvrzuje, že na výrobě oboustranných solárních panelů se usilovně pracuje, a firma zvýšila za poslední pololetí počet zaměstnanců ze 30 na 80. Dalších padesát pracovních míst bude otevřeno z kraje roku 2016, aby firma zvládla pokrýt poptávku po výrobcích.

„Není to jen o regionální kanadské produkci,“ říká Aktins. „Optimální podmínky pro uplatnění bifaciálních panelů jsou jak na sněhu, tak i na písečných površích. A už od začátku do toho jdeme s tím, že oboustranné panely mají při téměř stejné ceně jako u konvenčních solárních panelů prakticky dvounásobný výkon.“ Dopomoci k tomu mají solární panely BiSoN, tedy bifaciální jednovrstvé články s vysokou efektivitou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *