Diesel pro čerpadla nahradí v Indii slunce

Indická vláda usiluje v rámci rozsáhlé kampaně na zavádění eko-technických inovací o nahrazení 26 milionů čmoudících vodních pump a čerpadel těmi solárními. Zařízení, na kterých prakticky stojí v mnoha indických regionech celé zemědělství a systém zavlažovacích kanálů, jsou prý příliš velkou zátěží pro životní prostředí.

„Šestadvacet milionů zastaralých dieselových čerpadel by indická vláda ráda nahradila ekologickými, solárními.“ Zdroj: Aurore.in
„Šestadvacet milionů zastaralých dieselových čerpadel by indická vláda ráda nahradila ekologickými, solárními.“ Zdroj: Aurore.in

V Indii k dnešnímu datu funguje okolo osmi milionů solárních pump a čerpadel, přesto ty poháněné fosilními palivy tvoří stále majoritní většinu.

Podle slov tajemníka Ministerstva pro Nové a obnovitelné zdroje energie, Taruna Kapoora, však nemůže být tak rozsáhlý plán realizován ze dne na den.

„Potenciál ke změně a ke zlepšení je tu obrovský, přesto nepředpokládám, že bychom byli schopni nahradit více jak 700 000 dieselových čerpadel ročně.“

Pumpy a čerpadla poháněné Sluncem by se ale mohly brzo stát vlastně tou nejrozšířenější solární aplikací v Indii. Napomáhá tomu štědrá vládní podpora, která v některých indických státech motivuje zemědělce k přechodu na solární pumpy podporou až do výše 86 % tržní ceny.

Jak zmiňuje Ajay Goel, výkonný ředitel společnosti Tata Power Solar Systém, „V podstatě tento krok shodil ceny jiných solárních aplikací, protože zemědělci si mohou dovolit splatit cenu čerpadla za necelé čtyři roky.“

Zemědělci i vláda však hovoří o oboustranně prospěšné situaci. Cena paliv totiž prodražuje náklady na zemědělskou produkci. A zatímco výdaje na pohonné hmoty se do budoucna budou zvyšovat, cena ovoce a zeleniny nemůže růst do nekonečna.

Solární čerpadla a pumpy odbourají jeden z výrazných nákladů zemědělců, a zajistí jim čistější a ekologičtější produkci potravin pro celou Indii.

Přidruženým aspektem, který se týká problematiky OZE, je i plynulost a kvalita zásobování elektřinou napříč celou zemí. Pořád zde totiž žije na 300 milionů lidí bez pravidelného přístupu k elektřině, a právě na ně jsou většinou zacíleny státní projekty.

Malé solární elektrárny, vesnické větrné farmy či instalované střešní panely umožňují těmto lidem nezávislý přístup k energii, bez ohledu na přetíženou síť.

A tak zatímco v roce 2013 vlna veder způsobila výpadek sítě, při kterém zůstalo bez proudu dva dny až 600 milionů Indů, chudí obyvatelé izolovaných vesniček, nepřipojení na síť, vesele svítili dál.

CleanTechnica.com
Sdílet: