Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 2. 2009 v rubrice Solární energie

Soutěž Greener Gadgets je určena pro návrháře, kteří chtějí přicházet se užitečnými, ale zároveň ekologicky šetrnými vynálezy, elektronikou, obecně řečeno „řešeními“. Vincent Gerkens přišel s vynálezem, který nazval Blight.

Jedná se o klasické okenní žaluzie, které ovšem dokážou udělat z noci den – a obráceně. Vtip je v tom, že každá žaluzie je z poloviny pokryta a z druhé poloviny speciální elektroluminiscenční fólií, která svítí. Přes den se díky na jedné straně nabíjí ukrytá ve vrchní části celé instalace žaluzií, aby pak v noci mohla napájet elektrolominiscenční vrstvu, která váš interiér. Chytré, elegantní a zároveň technologicky progresivní řešení. Tleskáme!

blight - solární žaluzie
blight - solární žaluzie

inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Rastislav Hruška:

  Myslím si, že shánět se po tomto řešení v současné době (r. 2010) je zbytečné. Silně pochybuji, že by tento systém vůbec mohl být, natož byl energeticky soběstačný, tak jak je to popisováno. Dle mého soudu se jedná jen o úvahu a v současnosti je to designérská „fantasmagorie“ z říše sci-fi a nebo daleké budoucnosti. Účinost, en. výdej a spolu s cenou technologicky i ekonomicky náročné výroby se jedná PROZATÍM o produkt zcela mimo možnosti uvedení na trh. Pokud by někdo něco takového vyráběl, nebojím se tvrdit, že metr čtvereční, by mohl stát 20 – 50 000 Kč a určitě by to nemohlo svítit jak je popisováno bez dalšího, vnějšího el. zdroje. Vím, že v ČR se něco takového rodí tuším na ČVUT na bázi grafitu, ale jaké jsou výsledky netuším. Pak by to mohlo být s oným grafitem realizovatelné a zaplatitelné a možná i účinné alespoň pro napájení několika LED diod. Nynější polykrystaly a různe amorfní vrstvy křemíku tohoto nebudou schopné a designéři se spíše nechali unést svou fantaziíí a možnostmi slibné budoucnosti. Pokud jste pane Církovský třicátník, odhaduji, že byste se toho mohl dožít, ovšem spíše na sklonku života předpokládám-li že se dožijete minimálně průměrného věku ve zdraví, což Vám ze srdce přeji!

 2. Cirkovský Jiří:

  Dobrý den
  Když jsem hledal nějaký systém na výrobu energie pomocí žaluzií, nalezl jsem toto. Velmi mne to zaujalo a ať hledám, jak hledám, nenacházim info, jestli se to dá pořídit u nás v republice a za kolik. Postačí mi jakýkoli odkaz. Moc děkuji.

 3. blanka:

  Kolík stojí solární žaluzie na trojdílné okno./dvoudílné Eurookno./Mám zájem o bližší informace.Za kladné vyřízení děkuji a přeji pěkná den

 4. CAP JAN:

  Mam dotas de to namontovat na stresni okna od firmi fenestr mockrat dekuji CAP JAN

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz