Bílý dům se dočkal solárních panelů

Kovářova kobyla chodí bosa a v továrně na žárovky pracují potmě. Po dlouhých letech konečně nebude muset být administrativa amerického prezidenta terčem podobných invektiv. A že jich za tři roky, od doby kdy Barack Obama přislíbil instalaci solárních panelů na Bílý dům, slyšela nemálo.

Návštěvník si na střeše instalovaných solárních panelů ani nevšimne, nevzniká tu žádná újma na historické budově. foto: CC-BY-SA-3.0/Matt H. Wade at Wikipedia
Návštěvník si na střeše instalovaných solárních panelů ani nevšimne, nevzniká tu žádná újma na historické budově. foto: CC-BY-SA-3.0/Matt H. Wade at Wikipedia

Oficiální prezidentská rezidence poskytuje domov americkým prvním mužům od roku 1800, kdy se tu usadil John Adams. Adresa domu na čísle 1600 Pennsylvania Avenue od té doby hostila nejednoho významného státníka, který však, podobně jako prezident Obama, měl trochu problémy s dodržováním svých slibů.

Díky tomu, že pod jeho vedením začalo období nového velkého amerického plánu, který by mohl nést přízvisko „Zelený“, všichni netrpělivě očekávali, kdy se i jeho oficiální sídlo stane cílem ekologických inovací.

Adopce principů energetické efektivity se dotkla nejednoho státního úřadu, a jednotlivá ministerstva předkládala nejrůznější úsporné a ekologické varianty svého hospodaření. Obnovitelné zdroje energie se začaly prosazovat i do odvětví, kterých se tradičně žádné „prezidentské“ návrhy nedotýkají, jako například armády a zejména námořnictva.

Že by tedy měl první muž Spojených států sám jít příkladem, bylo celkem nasnadě. Nicméně po tři léta od zmíněného slibu bylo stále ticho po pěšině. Až do letoška, kdy se na střeše Bílého domu skutečně objevily první solární panely.

O jejich původu se toho zatím moc neví. Prezident jen prozradil, že: „Jsou vyrobené v Americe.“ První část instalace se skládá z dvaceti panelů, jejich plný počet má být padesát. Nic bližšího není známo ani o jejich výkonu, jen že mají výrazně nadlepšit energetickou bilanci celé budovy, a vydělat si na sebe mají za osm let provozu. Konečné rozhodnutí předního amerického státníka je přeci jen důležitým krokem.

Není to totiž poprvé, co se na střeše Bílého domu solární panely objevují. Již dříve, za prezidenta Jimmyho Cartera, se tu v roce 1979 několik panelů objevuje. Jenže s příchodem Ronalda Reagana je energetickým alternativám konec, a opět se sází na ropu a benzín. Otázkou tedy zůstává, jak dlouho na střeše setrvají panely v provozu i po odchodu prezidenta Baracka Obamy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *