Barma vybuduje za americké peníze dva solární parky

Díky spolupráci amerických investičních skupin, zaštítěných americkými ministerstvy zahraničí a obchodu, a podpoře barmské vlády, dojde pravděpodobně v následujících dvou letech k realizaci další velké „mezinárodní“ solární zakázky. V roce 2016 by totiž mělo dojít ke spuštění dvou 150 MW fotovoltaických elektráren v provincii Mandalay.

Barma by se v budoucnu mohla stát zemí s největším podílem využití solární energie. foto: dynamix/sxc.hu
Barma by se v budoucnu mohla stát zemí s největším podílem využití solární energie. foto: dynamix/sxc.hu

Do projektu rozvoje obnovitelných zdrojů energie se zapojila investiční skupina ACO a na barmské straně se pak angažuje především Ministerstvo pro elektrifikaci.

Barma rozhodně nepatří mezi země s rozvinutou energetickou infrastrukturou, a připravovaný projekt má být skokem, který by umožnil překonat přežitý model uhelných elektráren, a rovnou uvést zemi do jednadvacátého století.

Jednotlivé plánovací fáze se prozatím odehrávají jen papíře a za jednacími stoly. Přesto je už zřejmé, že by výstavba měla vytvořit na 400 dočasných pracovních míst v regionech, a přibližně 100 dalších trvalých, které by byly spojeny s údržbou a provozem.

Michael Froman, který v jednáních zastupuje americkou stranu, nešetří slovy chvály na projekt, ani na administrativu prezidenta Baracka Obamy: „Takový počin je jasným dokladem o plnění mezinárodní obchodní agendy Spojených států, a současně realizaci našich záměrů na poli rozvojové pomoci.“

Podle Fromana jsou podobné projekty klíčovým bodem Obamovy mezinárodní obchodně-rozvojové politiky, protože: „Umožňují obchodní investice v dosud uzavřených oblastech, kde otevírají nové pracovní příležitosti, oboustranně zvyšují příjmy a současně vytvářejí prostor pro udržitelnost a soběstačnost. Děláme to proto, že přínos z takových projektů široce sdílí všechny interesované strany.“

Pokud bude projekt na dvě 150 MW elektrárny do roku 2016 skutečně dohotoven a spuštěn, výrazně se zvýší i národní podíl produkované elektřiny (o 10 – 12 %). V současné době má v Barmě (známé také jako Myanmar) přístup k elektřině pouze 30 % z celkového počtu 53 milionů obyvatel.

V plném provozu pak budou zajišťovat nejen zásobování elektřinou pro sídla v regionu, ale také pro velký průmyslový závod Myotha Industrial, který je majoritním zaměstnavatelem v širokém okolí. Náklady na vybudování dvou velkých solárních elektráren by se měly pohybovat okolo 480 milionů dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *