Australané vyvinuli nejúčinnější solární články

Dosavadní rekord účinnosti se pohyboval na hodnotě 42,7%. Takové množství světla bylo při dopadu na solární článek přeměněno na elektřinu. Vědci na University of South Wales v Sydney v nyní tuto hranici o malý kousek posunuli, a to na hodnotu 43%. Nový typ článků využívá ke zvýšení účinnosti drahé materiály jako je galium, indium, fosfor či arsen a další vzácné kovy.
solární energie - nejúčinnější solární články
Jenže právě v tom může tkvět největší problém. Přírodní zdroje docházejí a například Čína uvažuje o omezení exportu vzácných kovů. Ostatně, jsou přeci vzácné! Tak co by je prodávala ostatním, když je sama doma bude potřebovat pro svou zelenou revoluci. Současné běžně využívané solární panely mají účinnost 14%-18%. Než se s téměř 50% účinností dostanou na naše střechy a , bude to nejspíš ještě pár let trvat. Jak ale ukazuje poslední výsledek z Austrálie, nic není nemožné.

discovery via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Australané vyvinuli nejúčinnější solární články

 • 19. 4. 2010 (19.07)
  Trvalý odkaz

  Znáte to, nejprve to vědci vymyslí z šíleně drahých materiálů, pak se zjistí, že to příroda (napr. ve fotosyntéze) používá s daleko větší účinností z organických sloučenin. Lidi to zase okopírují od přírody a náklady klesnou k nule.

  Reagovat
 • 29. 8. 2009 (11.34)
  Trvalý odkaz

  jedná se o článek pro koncentrátorové systémy, vysoká cena je kompenzována tím, že na článek se koncentruje sluneční záření pomocí zrcadel nebo (Fresnelových) čoček až tisícinásobně

  koncentrátorové systémy jsou však použitelné jen ve slunečných oblastech, například v Austrálii nebo ve Španělsku, dosud jsou však dražší než jiné jednodušší systémy s plochými kolektory

  Reagovat
 • 27. 8. 2009 (19.19)
  Trvalý odkaz

  Další vynález k hovnu. Je přece jasné, že pokud to bude drahé tak se to nedostane dál než do zpráv.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *