Warren Buffet staví největší solární elektrárnu na světě
Warren Buffet právem platí za nejúspěšnějšího investora moderní doby. Pro mnohé je finančním guru. Je pověstný tím, že neinvestuje do oborů, kterým nerozumí. Dlouho odolával i obnovitelným zdrojům energie. Ale to už neplatí. Za $2 mld. koupil největší solární elektrárnu na světě o výkonu 579 MW v Kalifornii.
Warren Buffet již déle než 50 let podniká skrze svou holdingovou společnost, dříve textilní manufakturu Berkshie Hathaway. V jednom z mála veřejných vystoupení pro univerzitní studenty řekl, že nákup téhle firmy byla možná největší chyba v jeho životě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Britští solárníci žalují vládu
Třetina světové poptávky po fotovoltaice jde z Číny
Do solární elektrárny dnes může investovat (skoro) každý Američan
V 90. letech se však díky ní stal miliardářem. Je uznáván pro své přesné předpovědi týkající se vývoje finančního světa, stejně jako konzervativním (ve vztahu k oborům) stylem investování. Tento přístup se ale začíná pomalu drolit.
Před několika lety investoval 230 mil. dolarů do čínské automobilky BYD. Později miliardář Buffet koupil americkou železnici. Teď se pouští do solární energetiky, a to skrze svou dceřinnou společnost MidAmerican Renewables.
Ta už dnes provozuje 1830 MW ve větrných, vodních, solárních a geotermálních elektrárnách. Nyní k tomu přibude dalších 579 MW solární elektrárna Antelope Valley Solar Projects v Kalifornii.
Rozkládá se na ploše 3230 akrů, hodnota je $2 mld. a solární panely na speciální otočných trackerech dodá společnost SunPower. Stavba elektrárny by měla začít během 1. čtvrtletí 2013 a dokončena bude na konci roku 2015.
Ono by stacilo kdyby staveli spolecne jak fotovoltaicke tak i koncentracni, pousti na to maji dost. To by urcite vyresilo podstatnou cast problemu.
Jenom jestli mají dostatek rychlých rezervních zdrojů, ikdyž v podnebí, kde ta elektrárna stojí, by se stabilitou dodávek neměl být takový problém, jako u nás.
V takových prodmínkách opravdu můžeou solání elektrárny dodávat čistou energii a být konkurenceschopné i bez dotací.
U nás by možná bylo lepší investovat prostředky do vodních elektráren.
Není pomalu kde. Vhodných lokalit je málo a tam, kde by to mělo smysl okupují bobromilci a další ekoaktivisti, kteří chrání místního motýla nebo něco podobného.
Morava, potenciál pro asi 3MW. Hořínský kanál potenciál pro asi 2,5MW. Podle dokumentu JMK lze zbudovat bez potíží asi 30MW jen na území kraje.
Mám navíc kopii seznamu z roku 1930 s údaji o živnostech užívajících vodního pohonu, kdyby se provedla optimalizace těch míst, dostaneme z toho celkem dost energie. Jen čistým obnovením lze dosáhnout asi 40MW na Moravě, v Čechách by to mohlo být stejné. Kdyby se provedla optimalizace, pak lze i více.
V USA pak (i s tím, že do toho mluvili místní ekologisti) 40 000MW
Jsou ty dokumenty někde k dispozici?
Ty české máte tady, ta data z mve.energetika.cz budete muset sečíst ručně. Moravu jsem odhadl sám z výšky jezů a průtoků, Hořín taky.
http://mve.energetika.cz/ (zadejte si do vyhledávání seznam 1930)
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=oze%20jmk&source=web&cd=1&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kr-jihomoravsky.cz%2FDefault.aspx%3Fpubid%3D6186%26TypeID%3D7%26foldid%3D5913%26foldtype%3D7&ei=rE0SUfmdDYqs4AT85YGIAQ&usg=AFQjCNEyigGPFV10m5VjZPB_Kun7093k6g&bvm=bv.41934586,d.d2k&cad=rja
USA vám budu muset zkusit dohledat, prozatím uvedu tuto .pdf prezentaci, data jsou vní mrně odlišná
http://files.eesi.org/Leahey_042612.pdf
zajimave, i kdyz jsem priznivce jaderne energetiky tak bych rad aby se predne naplno vyuzil potencial ceskych toku, navic by se tim podporila ekonomika daleko vice nez u jinych zdroju, vodni turbiny vyrabi spousta Ceskych firem.