Warren Buffet staví největší solární elektrárnu na světě

právem platí za nejúspěšnějšího investora moderní doby. Pro mnohé je finančním guru. Je pověstný tím, že neinvestuje do oborů, kterým nerozumí. Dlouho odolával i obnovitelným zdrojům energie. Ale to už neplatí. Za $2 mld. koupil největší solární elektrárnu na světě o výkonu 579 MW v Kalifornii.

Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower
Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower

Warren Buffet již déle než 50 let podniká skrze svou holdingovou společnost, dříve textilní manufakturu Berkshie Hathaway. V jednom z mála veřejných vystoupení pro univerzitní studenty řekl, že nákup téhle firmy byla možná největší chyba v jeho životě.

V 90. letech se však díky ní stal miliardářem. Je uznáván pro své přesné předpovědi týkající se vývoje finančního světa, stejně jako konzervativním (ve vztahu k oborům) stylem investování. Tento přístup se ale začíná pomalu drolit.

Před několika lety investoval 230 mil. dolarů do čínské automobilky BYD. Později miliardář Buffet koupil americkou železnici. Teď se pouští do solární energetiky, a to skrze svou dceřinnou společnost MidAmerican Renewables.

Ta už dnes provozuje 1830 MW ve větrných, vodních, solárních a geotermálních elektrárnách. Nyní k tomu přibude dalších 579 MW solární elektrárna Antelope Valley Solar Projects v Kalifornii.

Rozkládá se na ploše 3230 akrů, hodnota je $2 mld. a solární panely na speciální otočných trackerech dodá společnost SunPower. Stavba elektrárny by měla začít během 1. čtvrtletí 2013 a dokončena bude na konci roku 2015.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Warren Buffet staví největší solární elektrárnu na světě

 • 5. 2. 2013 (21.03)
  Trvalý odkaz

  Ono by stacilo kdyby staveli spolecne jak fotovoltaicke tak i koncentracni, pousti na to maji dost. To by urcite vyresilo podstatnou cast problemu.

  Reagovat
 • 4. 2. 2013 (21.18)
  Trvalý odkaz

  Jenom jestli mají dostatek rychlých rezervních zdrojů, ikdyž v podnebí, kde ta elektrárna stojí, by se stabilitou dodávek neměl být takový problém, jako u nás.
  V takových prodmínkách opravdu můžeou solání elektrárny dodávat čistou energii a být konkurenceschopné i bez dotací.
  U nás by možná bylo lepší investovat prostředky do vodních elektráren.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *