Ve Španělsku vyroste 400MW sluneční elektrárna – bez dotací!

Elektřina ze se cenově již začíná přibližovat elektřině vyráběné v či , řekněme konvenčních zdrojů. Jasným důkazem o tom je i nejnovější záměr německých a španělských společností vybudovat ve 400MW sluneční elektrárnu. A to zcela bez jakýchkoliv státních dotací.

Jih Evropy má pro sluneční fotovoltaické i koncentrační solární elektrárny nejpříhodnější podmínky. Hozené rukavice se nejlépe chápe Španělsko v tandemu s Německem, foto: jzlomek, sxc.hu
Jih Evropy má pro sluneční fotovoltaické i koncentrační solární elektrárny nejpříhodnější podmínky. Hozené rukavice se nejlépe chápe Španělsko v tandemu s Německem, foto: jzlomek, sxc.hu

Oblast západního zvaná Extremadura se s německou společností SAG Solarstrom a dalšími domácími investory dohodla na investici 450 mil. euro na vybudování o výkonu 400 MW.

Stavět se má začít v roce 2014, dokončena bude 2015. Jde o výjimečný projekt v tom smyslu, že stát ani region stavbu nijak nedotuje a nebude ani vykupovat (či někoho nutit vykupovat) elektřinu za výhodnější ceny, než jsou tržní. I přesto investoři počítají s tím, že se jim investice vyplatí.

A nejsou v tom sami. Region Extremadura patří k nejvyprahlejším z celého Španělska solární svit je zde nejvyšší v celé Evropě. Není divu, že se zde proto plánuje i řada dalších podobných projektů.

Už na konci března jiná německá společnost Gehrlicher Solar ohlásila projekt 250MW fotovoltaické elektrárny. Taktéž bez jakýchkoliv dotací. V tomto případě má konstrukce začít ve druhé polovině 2013 a bude trvat do roku 2016.

Oliver Guenther, člen představenstva Solarstrom, řekl, že „tento projekt bude národním i evropským milníkem“. Myslel tím samozřejmě skutečnost, že jde o první solární elektrárnu takové velikosti v Evropě, která bude vyrábět elektřinu zcela bez státních dotací.

Zároveň se pravděpodobně stane největší solární elektrárnou v Evropě. Ale ne na dlouho, protože regionální vláda 10. května podepsala s lokální společností Ecoenergias del Guadiana smlouvu na vybudování 500MW solárního parku v oblasti Usagre za 750 milionů euro. Další velké projekty jsou plánovány pro oblast Murica v jihovýchodním Španělsku.

Není bez zajímavosti, že podle společnosti Valsolar, která je investičním partnerem německé firmy SAG Solarstorm v projektu 400MW elektrárny, bude tento projekt náhradou za dvě 50MW koncentrační solární elektrárny.

Ty byly plánovány ještě v době, kdy platily ve Španělsku výhodné výkupní ceny. Ty už ale neplatí a podle Valsolaru se bez nich koncentrační sluneční elektrárny budovat nevyplatí, zatímco rozsáhlé fotovoltaické farmy ano.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.