V Bulharsku postaví Toshiba obrovskou solární elektrárnu

o výkonu až 250 MW chce v Bulharsku postavit japonská vláda ve spolupráci s energetickou společností Tokyo Electric Power a firmou . Spekuluje se o účasti .  
solární elektrárny Copper Mountain Sempra Generation tenkovrstvé solární články

Nová solární elektrárna má vyrůst poblíž bulharského města Yambol. Celková investice má dosáhnout $1,2 mld. Spuštěna má být do března 2012.

Bulharsko je členem . Zároveň je proslulé korupcí, díky které se například v zemi podařilo rozkrást většinu peněz, které vláda získála za prodej .

Jakožto člen EU je však Bulharsko povinno snižovat emise . Země se zavázala vyrábět do roku 2020 celkem 16% z .

V současné době je většina energie vyráběna v na zemní plyn a uhlí. Celkem 34% energie vyrábí jedna s výkonem 2000 MW. Připravuje se stavba další.

Zároveň v zemi ale poslední dobou získávají obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny. Rozhodnutí japonské vlády je nicméně ve světle obrovské korupce přeci jen překvapivé.

Úvodní výkon elektrárny bude 50 MW s tím, že během pěti let by měl být zvýšen na 250 MW. V současné době získává Bulharsko 7% elektrické energie ze slunce.

Toshiba, Tokyo Electric, Itochu Corp. a japonská vláda budou investovat 50 mld. jenů. Skupina ČEZ by údajně měla dodat 10-20 mld. jenů.

Nikdo, ani ČEZ, ani Toshiba, zatím zmíněný projekt nepotvrdili. Japonský ministr ekonomiky a průmyslu Banri Kaieda bulharský ministr ekonomiky a energie Traycho Traykov se mají setkat tento týden na jednání.

Bulharská vláda přislíbila podporu tím, že nastaví pevnou výkupní cenu za kWh ze solárních elektráren. Doufejme, že bude v tomto ohledu prozřetelnější než vláda česká.

Reuters, Yahoo

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *