V americkém Utahu vyroste 300MW solární elektrárna

Kraj Millard County ve státě Utah je pro běžného turistu nehostinnou pouští, ale finančníkům z Energy Capital Group (ECG) začíná připomínat zlatý důl. V současnosti tu totiž plánují významný projekt na rozvoj solární farmy. Jak se zdá, natrefili ve správný čas na správné místo. Nedaleko města Delta by nyní mělo vyrůst největší solární zařízení v tomto státě. Překvapivě nachází pozitivní odezvu na všech stranách.

Čistá elektřina z Utahu bude proudit i do sousední Kalifornie (levá dolní část USA). foto: public domain
Čistá elektřina z Utahu bude proudit i do sousední Kalifornie (levá dolní část USA). foto: public domain

Zařízení o výkonu 300 MW by mělo stát na nevyužívané vyprahlé půdě o ploše 1700 akrů. Odkup pozemků, vzhledem k tomu že zde o místo není nouze, tak proběhl bez sebemenších problémů. Vybrat si město Delta byl další dobrý tah.

V této části Utahu totiž existuje 80 000 potenciálních odběratelů (domácností) čisté elektřiny, kteří záměr nadšeně vítají. Co víc, budování elektrárny má vytvořit 200 nových pracovních míst, a to se v kraji, kde o zaměstnání naopak je nouze, také počítá.

Tím ale výhody utažské Delty nekončí. O odběr čisté elektřiny projevila zájem i sousední Kalifornie, která prozatím nemá na své straně hranice v dostupné vzdálenosti vybudované podobné zařízení.

Developeři z  ECG tak svým projektem „zalepili“ ideální prázdné místo na mapě. Výběr lokality a podpora místních samospráv se projevila i na financování projektu. Spolupodílníky a investory se tu stanou i jednotlivé obce a města na kalifornské a utažské straně. Peněz bude rozhodně zapotřebí, protože celá elektrárna má přijít na 600 milionů dolarů.

Victor M. Rojas, president společnosti Power Tech Engineers (jež je součástí skupiny ECG) si pochvaluje, že: „připravovaná solární elektrárna je součástí plánu, který má pomoci splnit Utahu slibovaného 33 % OZE portfolia do roku 2020. Rozhodně to není naše poslední investice v regionu.“ A plán to rozhodně není příliš nadnesený.

Utah má ideální podmínky pro rozvoj solární energetiky. Dostatečné „oslunění“ se tu setkává s neuvěřitelnou spoustou volného, nevyužívaného prostoru. Utah má navíc i jistý potenciál v oblasti geotermální (prozatím 48 MW instalací) a větrné energetiky.

Navíc vazba Utahu na Kalifornii napomáhá v lepším přístupu k financování, zákazníkům i technickým zdrojům. Je tedy pravděpodobné, že o projektech v Utahu budeme číst mnohem častěji.

Cleantechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *