Solární farmy v měděných dolech
Jeden z největších měděných dolů v Chile, jáma Antofagasta, by se v dohledné době měl stát jedním z těch nejšetrnějších na světě. Pochopitelně, jen pokud odhlédneme od toho, kolik emisí oxidu uhličitého při těžbě vzniká či k jakým únikům toxických látek do životního prostředí tu běžně dochází.
Připravovaná „ekologizace“ v Antofagastě má mít podobu 69,5MW solární elektrárny, a dokáže prý vylepšit dlouhodobě sníženou eko-bilanci celé těžařské společnosti.
Projekt ekologizace dosažené prostřednictvím solární energie využité v během běžného provozu realizuje společnost SunEdison.
Ta s chilským těžařským konglomerátem Minerals S. A. uzavřela kontrakt na vybudování solární farmy, která bude zásobovat čistou elektřinou nejen pásy dopravníků, vytřepávače a mechanické odlučovače v jámě Antofagasta, ale i v nedalekém dole Los Pelambres.
Kanada vybuduje rekordní přečerpávací elektrárnu
Není to poprvé, co něco podobného Minerals S. A. a SunEdison zkoušejí. Před nedávnem byla realizována zakázka podobného rozsahu v dalším dole, El Tesoro, kde vybudovaná solárně termální elektrárna pokrývá téměř 55 % spotřeby energií.
Zástupci Minerals S. A. spatřují v solárních elektrárnách jasné řešení: jsou relativně levné, efektivní a rapidně snižují náklady na provoz. V El Tesoro prakticky získali za jednorázovou investici 15 milionů dolarů necelých 25 GWh „stálé“ elektřiny ročně „zdarma“, a navíc se jim podařilo snížit emise spojené s provozem o 4 %.
I to je jeden z důvodů, proč se v Antofagasta obrací ke slunci. Od roku 2012 tu totiž (spolu s navýšením těžby) došlo ke zvýšení průměrných emisí oxidu uhličitého o 5 %. Může se to zdát zanedbatelné, ale v tomto konkrétním případě tato procenta znamenají okolo 2,2 milionů tun CO2 navíc.
Na jednu tunu vyprodukované mědi tak připadá 3,09 tun emisního uhlíku. Solární elektrárna, vybudovaná ve spolupráci se SunEdison pak pokryje 30 % spotřeby energií. Poslední slovo tím ale Minerals S. A. zdaleka neřekli. Ve hře je totiž i projekt větrné farmy u Los Pelambres, který by už v roce 2020 mohl generovat dalších 110 MW.