Solární energie je budoucností Indie, chce 20 GW

Indie má ideální podmínky pro získávání energie ze slunce. V současné době běží v Indii rozsáhlý program „Jawaharlal Nehru National Solar Mission“ (JNNSM), jehož cílem je do roku 2022 uvést do provozu solární elektrárny o celkovém výkonu 20 000 MW.

Indie sází na energii ze Slunce, foto: Renewable Power
Indie sází na energii ze Slunce, foto: Renewable Power

Je to především díky intenzivnímu slunečnímu svitu, velkému počtu slunečných dní a velkým plochám neobdělávané půdy vhodné pro instalaci rozměrných solárních elektráren, co dělá Indii ideální destinací pro podnikatele v oblasti solární energie.

V letošním roce končí první fáze programu JNNSM. Cílem je do konce roku zprovoznit elektrárny o výkonu 490 MW. Instalováno je již 140 MW, zbývajících 340 MW bude následovat v průběhu roku.

Nedávno byla v indickém státě Rádžasthán uvedena do provozu největší indická solární elektrárna o výkonu 50 MW (neplést si se solárním parkem).

Elektrárna má ročně vyrobit až 90 GWh elektrické energie, což je skoro dvakrát více než obdobně výkonná elektrárna v České republice (elektrárna Ralsko při 38,3 MW vyrobí ročně 40 GWh). Důvodem není jen větší intenzita slunečního záření v Indii, ale hlavně větší počet slunečných dnů.

Podle investora elektrárny, firmy Welspun Energy, bude solární elektrárna v Rádžasthánu schopna zásobovat až 25 miliónů rodin. Číslo se zdá býti obrovské, ale musíme si uvědomit, že průměrná indická rodina má mnohem menší nároky na elektrickou energii. Elektrárna rovněž ušetří 75 000 tun oxidu uhličitého každý rok.

Rádžasthán se však dlouho chlubit největší solární elektrárnou v Indii nebude. Již zanedlouho bude ve státě Maháráštra na ploše 3,5 km2 spuštěna 150MW elektrárna.

Cena se odhaduje na 250 miliónů euro, které poskytla německá investiční banka KWF. Samotná Welspun Energy navíc chystá 130 MW elektrárnu v indickém státě Madhjapradéš.

Indický boom ve stavbě solárních elektráren je opravdu impozantní. Ještě v roce 2010 byl instalovaný výkon elektráren pouze 56 MW, dnes to je již 1 200 MW (v ČR přes 2 000 MW). V roce 2016 mají v Indii dodávat do sítě elektřinu solární elektrárny o výkonu 9 000 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *