Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
20. 5. 2013 v rubrice solární elektrárny

Osm zahraničních investorů sdružených v asociaci IPVIC minulý týden oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti České republice. Členové IPVIC požadují odškodné za významné finanční újmy způsobené zavedením retroaktivních a diskriminačních opatření včetně dodatečného 26% odvodu z výnosů solárních elektráren.

V dobách solárního boomu (2008-2010) vyrostlo v ČR přes 2 GW výkonu solárních elektráren, foto: ranasolar.cz

V dobách solárního boomu (2008-2010) vyrostlo v ČR přes 2 GW výkonu solárních elektráren, foto: ranasolar.cz

Česká republika přitom v minulosti zavedla systém motivačních pobídek včetně daňových úlev pro zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů. Právě jimi lákala zahraniční kapitál k investicím i do českých fotovoltaických projektů (solárních elektráren).

Vláda nám jinou možnost ani nedala,“ řekl Frank Schulte, generální sekretář IPVIC. „Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, které aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže,“ dodal Schulte.

Arbitrážní podání je založeno na konkrétních ustanoveních bilaterálních smluv na podporu a ochranu investic a mezinárodní Smlouvy o energetické chartě. International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) je asociací mezinárodních investorů v oblasti fotovoltaické energetiky.

Mezi jeho členy patří německé firmy Voltaic Network GmbH, ANTARIS Solar GmbH a Photovoltaik Knopf Betriebs-GmbH, lucemburský Radiance Energy Holding, nizozemská NATLAND Investment Group N.V. a I.C.W. Europe Investments Ltd. z Velké Británie.

tisková zpráva
 redakce
Diskuse
 1. y:

  Kdo vi jak to je.. Genialni plan.. Nejdriv vymyslet ohromne podpory pro FVE, prolobovat, pak FVE postavit, vydelat poprve na stedre podpore (alespon chvilku dokud je to udrzitelne). Jakmile neni, dohodnout se s vladou na retroaktivnich opatrenich a pomoci arbitrazi vytahnout dalsi penize z kapes danovych poplatniku ven z CR aneb vydelat podruhe. To neni spatny. Konspirace? Kdo vi kdo z politiku v tom je zainteresovany. Rekl bych ze vsichni :D

 2. xxx:

  Staci porovnat chovani vlad BRD a CR. FVE zakon podepsala BRD i CR v r. 2005. BRD zakazala jiz
  v III/2008 vystavbu fve na ZPF, dosavadni podporu ponechala jen na strechach domu a podporu stredni
  fve pro NOVE FVE na nezem. pude snizila na cca 8,2CZK/kW,velkou ve VU po CA na 6,2 CZK/kW. CR neudelala nic/pokud za to nepokladame navrh na pravy opak/. Az v r. 2012 a pitomne, retroaktivne zdanenim. Jestli umyslne ci neumyslne ponecham na posouzeni ctenare.

  • Anonym:

   Proč teda dotace na tzv. oze jsou v SRN ještě řádově větší než v ČR? Nějaké minimální změny výkupních cen nehrají vůbec žádnou roli. Hlavní problém je v tom, že byl zvolen naprosto idiotský způsob podpory něčeho (tj. oze) co vůbec ještě není technologicky zralé a bez masivních regulací a dotací nemá šanci v konkurenci uspět.

 3. Koko:

  Jak nemám radost z toho jak FV dopadly, tak hlavní vyník této situace je vláda a parlament(nikoli současné), která svojí neschopností situaci dopustila. Jako poplatník se bojím dne, kdy ČR arbitráž prohraje, ale jako volič chci aby ČR prohrála a politici si konečně uvědomili, že musí přemýšlet dopředu a ne zpětně měnit podmínky. Ostatně podpora již uzavřených smluv stavebního spoření dopadla stejně. Proto je na čase tyto praktiky zpětných změn utnout. I když to bude stát velké peníze z našich daní. Stejně by ty peníze prostavěli za zdvihací mosty nebo nakoupili další L159 a Pandury stojící bez užitku v hangárech…

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz