Provozovatelé solárních elektráren žalují stát a požadují 3,3 mld. korun

Novela zákona schválená Senátem ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna 2014. Kromě toho stanovila, že elektřina z elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat 26% dani. Právě hlavně kvůli vysoké dani z výnosů solárních elektráren už 40 provozovatelů žaluje Českou republiku. Požadují kompenzaci 3,3 mld. Kč.

Solární fotovoltaická elektrárna (FVE) v České Skalici, okres Náchod. foto: Kozuch, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Solární fotovoltaická elektrárna (FVE) v České Skalici, okres Náchod. foto: Kozuch, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Poslanci schválili omezení podpory fotovoltaiky už v listopadu 2010. Aktuální novela, kterou Senát schválil, podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů dále omezuje. Stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů na 495 korun za megawatthodinu. Letos lidé platí 583 korun. Příjemci dotací navíc budou muset uvádět své vlastníky.

Podle Fischera ale tato novela už „dramatický nárůst“ požadavků na kompenzaci nepřinese. Arbitráže jsou podle něj v různých fázích. „Ministerstvo financí se bude vůči všem vymezovat, protestovat, takže máme myslím dobře nabito, aby to dopadlo dobře,“ prohlásil ministr financí v demisi Jan Fischer.

Od 1. ledna 2014 se bude odvádět solární daň tak dlouho, dokud bude trvat právo na podporu výroby elektřiny. Sazba daně klesne z dosavadních 26 na 10 procent. Bude se vztahovat na elektrárny zprovozněné v roce 2010. Tehdy byl rozmach solárních elektráren největší.

Kvůli rozšiřování elektráren v letech 2009 a 2010 došlo k razantnímu zvýšení celkové částky na podporu obnovitelných zdrojů. Letos se jedná o 44,4 miliardy korun. Vláda ze státního rozpočtu platí 11,7 miliardy a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Miloš Zeman už dříve označil štědrou podporu solární energie jako „solární tunel“.

Sdílet: