Peking se pyšní největší střešní solární elektrárnou na světě

Čínská ekonomika již od počátku 90. let roste závratným tempem. Spolu s obrovským rozmachem ekonomiky však musí Čína řešit i katastrofální ekologické následky. Sucho, záplavy, nedostatek vody i neudržitelnou smogovou situaci v tamních městech. Řešením má být větší důraz na obnovitelné zdroje, především solární energii.

Střešní solární elektrána v Hong Kongu, ilustrační foto, foto: Wikipedia
Střešní solární elektrána v Hong Kongu, ilustrační foto, foto: Wikipedia/WiNG, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Z naších luhů a hájů jsme na solární elektrárny o výkonu mnoha desítek megawattů zvyklí. Problém však je, že elektrárny o velikosti stovek tisíců metrů čtverečních byly mnohdy stavěné na kvalitní orné půdě. Pozemky na těchto místech tak budou nyní minimálně dvacet let nepoužitelné k jiným účelům (na druhou stranu, žádnou výraznou újmu tato půda neutrpí).

Solární elektrárny jsou ideální pro umístění na střechy domů, kde nekradou životní prostor lidem ani přírodě. Příklad si můžeme vzít z čínského Pekingu, kde v průmyslové zóně Zhongguancun, pomyslném čínském Křemíkovém údolí v městském obvodě Tchung-čou, vyroste na střechách podniků a výrobních hal solární elektrárna s plochou 150 000 m2. Cena projektu se odhaduje na $22,6 mil.

Intenzita solárního záření v Pekingu je podobná jako v České republice. Solární elektrárna o výkonu 15 MWp tak za rok vyrobí za rok 16 GWh elektrické energie – podobně jako v ČR. To odpovídá 16 070 tunám CO2, pokud bychom elektrickou energii vyráběli v uhelných elektrárnách.

Čínská firma Zhongkexin Electronics Equipment pokryje prvních 30 000 m2 již do konce května – na střeše svého závodu. Elektrárna bude pak do rozvodné sítě připojena v polovině roku 2013. Výkon elektrárny má údajně pokrýt až 30 % energetických potřeb firmy Zhongkexin.

Ač od roku 2011 probíhá v celé Číně masivní výstavba solárních elektráren, střešní solární elektrárny v 20 miliónovém Pekingu do této doby téměř neexistovaly. Do dnešních dnů byla největší střešní solární elektrárnou v Pekingu skromná 5kW elektrárna, kterou postavila organizace Greenpeace. Elektrárna o 65 m2 pokrývá skladiště v městském obvodě Šun-i.

S ohledem na děsivé ekologické problémy Čína v posledních letech masivně investuje do obnovitelných zdrojů. Do roku 2015 chce Čína vybudovat solární a větrné elektrárny o celkovém výkonu 75 GW. To by mělo nahradit přibližně 37 uhelných elektráren.

beijing.china.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *