Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 5. 2012 v rubrice solární elektrárny

Nemine měsíc, abychom nepsali o největší solární elektrárně na světě. Docela nedávno jsme psali o tom, že Indie má největší solární elektrárnu na světě – 600 MW. Dvě americké firmy však aktuálně rozjely stavbu 550MW fotovoltaické elektrárny v Kalifornii. A také ji označují za největší na světě. Tak kdo má pravdu?

Stavba solární elektrárny v pouštích Kalifornie, foto. FirstSolar

Stavba solární elektrárny v pouštích Kalifornie, foto. FirstSolar

Ať už je či spíše bude největší solární elektrárna na světě kterákoliv z nich, důležité bude zda se alespoň jeden z projektů podaří dokončit. V případě amerického projektu jsou investory společnosti MidAmerican Solar a First Solar. Stavět se začalo v oblasti San Luis Obispo v Kalifornii.

Projekt s názvem Topaz Solar Farms bude mít výkon 550 MW a během tří let zaměstná na 400 dělníků. Jakmile bude elektrárna dokončena, má se podle tiskové zprávy stát „největší solární elektrárnou na světě“ s tím, že bude schopna dodávat energii až 160 000 kalifornských domácností.

Paul Caudill, šéf MidAmerican Solar, se nebojí používat velká slova. „Projekt takové velikosti vytváří nové pracovní příležitosti a hraje důležitou roli v zajištění zdrojů energie pro celý národ.“ Dokončení gigantické solární farmy se očekává začátkem roku 2015.

Elektřinu bude od provozovatelů vykupovat společnosti Pacific Gas and Electric na základě 25leté smlouvy. To by mělo celému státu Kalifornie pomoci dosáhnout 33% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie do roku 2020.

Celá solární elektrárna bude využívat tenkovrstvých fotovoltaických článků. Ty mají proti klasickým solární panelům v tom, že je na ně třeba minimum vody a při jejich výrobě vzniká výrazně méně odpadu.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Kubajs:

    Tak na druhou stranu, kdyz jsou v praci, na plny ceres vsude fici klimatizace, vcetne tech domacich, ktere udrzuji „prijemne“ klima (ja radsi otevrene okno teda). Otazka take je, kolik je v Kalifornii uz elektromobilu, ktere se behem prace dobijeji na cestu zpet domu. Vyroba fici na max (jestli tam nejaka je) atd… Ten koncept podle me neni spatny:)…

  2. džej:

    To je dost, 31%. Ale každý má touhu se přiživit. Návratnost je nízká, po ní je to nádherný byznys Ale stejně mi to připadá divné zásobovat sol. elektriřinou domácnost a ještě pro to budovat tu největší. Největší odběr mají domácnosti až večer , kdy jsou doma z práce, vaří, čučej na tv, svítí. Ve dne jsou v práci a když něco doma dělají, tak mají puštěné spotřebiče o malé spotřebě. Lidsto by se mělo soustředit na zásobu získané energie.

  3. Dejv:

    Jen tak na okraj: Pokud jsem to správně pochopil tak včera amíci schválili 31% clo na dovoz solárních panelů čínských výrobců. Pokud se nepletu tak first solar je jedna z posledních amerických firem co do soláru ještě dělají.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz