Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31. 10. 2014 v rubrice solární elektrárny

Když v roce 1943 zakládal švédský obchodník Ingvar Kamprad první prodejnu IKEA, netajil se velkými plány do budoucna. Dnes společnost funguje jako jeden z největších prodejců cenově dostupného nábytku na světě.

„Střecha prodejny IKEA v Eindhovenu je pokrytá solárními panely, ale nově je v Holandsku budou prodejci nabízet i uvnitř. foto: IKEA

„Střecha prodejny IKEA v Eindhovenu je pokrytá solárními panely, ale nově je v Holandsku budou prodejci nabízet i uvnitř. foto: IKEA

Současně si IKEA usilovně hájí svou pověst ekologického výrobce pracujícího s přírodními materiály. Už dávno to nejsou jen postele, skříně a psací stoly. IKEA se přes bytový design a doplňky propracovala až ke střešním solárním panelům, jejichž prodej právě startuje v Holandsku.

O rozšíření sortimentu směrem k domácky instalovatelným obnovitelným zdrojům energie se ve spojení s IKEA spekulovalo dlouhou dobu, ale teprve nedávno uzavřené partnerství s holandským výrobcem Hanergy naplnilo beze zbytku původní plán.

Zahájení prodeje solárních panelů startuje v těchto dnech v prodejně IKEA v Haarlemu, a během následujících měsíců se má rozšířit do dalších nizozemských poboček.

Po otestování úspěšnosti prodeje v Utrechtu a Haagu má pak přijít na řadu Švýcarsko, které odstartuje testovací prodejní turné po dalších šesti evropských zemích. Úspěšnost prodeje pak rozhodne o tom, jestli IKEA zařadí v jednotlivých zemích střešní solární panely do katalogů nastálo.

Pro Holandsko je zatím stanovena cena 3200 euro za 2,5 kW střešní systém, dohromady pak s pořízením a instalací vyjde domácí sluneční elektrárna na 4400 euro. Ne že bychom chtěli dělat reklamu, ale členové klubu IKEA mají prý stále garantovanou 15 % slevu i na tento typ zboží.

Jinak návratnost této investice činí podle statistik Hanergy 10,5 % už první rok (vzhledem k tomu, že střešní solární elektrárna uspoří nizozemské domácnosti v průměru 463 euro ročně).

Solární instalace na obytných domech jsou v Holandsku asi nejdostupnější a nejpřímější cestou, jak uspořit,“ říká Toby Ferenczi, vedoucí společnosti Hanergy Solar.

Podobně slovy chvály nešetří ani Lisen Wirén, manažer udržitelnosti pro holandské pobočky IKEA, který tvrdí, že: „Tyto střešní systémy jsou pravděpodobně nelepší řešení pro ty, kteří chtějí hodně ušetřit a přitom jen relativně málo investovat.“

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. mikroelektrárna:

  No tak už by se mohl někdo z nich vrhnout na výrobu něčeho, co funguje jako malá domácí fotovoltaická elektrárna. Hezká ukázka je tady:
  http://solarni-ostrov.wz.cz/

 2. Carlos:

  Myslím že vám lehce ujelo formátování a konec odstavce neměl být za Ú

  U nás to bude asi trochu problematické skrze všemožnou legislativu, která by myslím chtěla trochu uvolnit, co se týče doácích instalací FVE.

 3. Rado:

  paráda. ešte trocha dole s cenou a budem o tom uvažovať.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz