ROZHOVOR: Lenka Kolářová o fashion bazaru ÝBRKÝBL
Začátkem dubna se v Praze už počtvrté konal ÝBRKÝBL :: Fashion bazar. Jednou z jeho hlavních organizátorek je Lenka Kolářová, které jsme se vyptali na historii i budoucí směřování této čím dál tím oblíbenější akce.
Z jakého popudu vlastně ÝBRKÝBL vznikl?
Lenka Kolářová: Pud byl zcela jasný a instinktivní: neutonout v hromadě oblečení, co máme doma a užitečně je “zrecyklovat”. Zároveň bylo potřeba uvolněné místo rychle zaplnit novým úlovkem a tak vznikla myšlenka výměny oblečení. Výměny, která by se však odehrávala výhradně ve fyzické podobě, protože právě fyzický kontakt je při výběru oblečení to nejdůležitější. Vedle toho máme i trochu mesiášskou touhu přesvědčit lidi o důležitosti recyklace a vzájemného sdílení věcí, které napomáhají omezovat plýtvání ve společnosti.
Určitě tam byly nějaké porodní bolesti, tak se nám s nimi pochlubte…?!
L.K.: První ročník byl jeden velký porod. Ale zvládli jsme to, poučili jsme se, a řekli si, že pokud chceme v ÝBRKÝBLu pokračovat, musíme to příště udělat úplně jinak. Neměli jsme totiž stanovené žádné hranice, takže se nám stalo, že nám asi 60 prodejců dotáhlo celé pytle přetékající oblečením. Všechno jsme museli probrat, nacenit, označit číslem prodejce a identifikačním číslem. To všechno jsme dělali ručně. Byli jsme na to 4 a bylo to krušné. Za celý víkend jsme všichni dohromady naspali tak 4 hodiny a zvládli jsme nacenit 1400 kusů oblečení.
Jak vlastně tedy systém ÝBRKÝBLu funguje, můžete jej podrobněji popsat pro neznalé?
L.K.: Pokud chcete na fashion bazaru prodávat, zaregistrujete se do systému (www.ybrkybl.cz), zadáte jednotlivé kusy k prodeji, vytisknete cedulky, které následně připevníte k oblečení a ve výběrové dny nám je donesete. O zbytek se postaráme my. Během dvou dnů (zpravidla pátek a sobota) oblečení prodáváme. Vy si pak přijdete pro zboží, které se neprodalo a spolu s ním vám vyplatíme peníze za prodané oblečení.
Někdo by mohl mít díky slovu „bazar“ pocit, že jde o jakýsi second-hand s nabídkou druhořadých obnošených věcí. Jak byste mu takovouto domněnku vyvrátili?
L.K.: Podstatou ÝBRKÝBLu je vzájemný prodej oblečení mezi jednotlivými lidmi, nikoliv jednostraný mezi firmou a člověkem, jako je tomu v případě second-handů. Sekáče většinou fungují na principu nakoupit co nejvíc oblečení za co nejmíň peněz a pak je prodat s větší či menší marží. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Proto jsme omezili počet oblečení a to se nám osvědčilo. Každý prodejce může přinést na 30ks. Během věšení oblečení probíhá určitá selekce a některé kousky se doplňují až druhý den tak, aby bylo neustále z čeho vybírat. Lidé už si tak navykli chodit, jak v pátek, tak i v sobotu a pokaždé si odnesou náruč nových kousků.
Aktuálně se ÝBRKÝBL konal už počtvrté. Jak byla akce úspěšná, kolik se jí zúčastnilo lidí a jaké byly jejich reakce?
L.K.: Během akce jsme rozdávali dotazníky, které nám stále čekají na konkrétní vyhodnocení. Já se ale raději řídím ústním sdělením a osobním kontaktem s návštěvníky. A ohlasy od nich byly opravdu pozitivní. ÝBRKÝBL vlastně dělám hlavně díky kvůli těmto pozitivním ohlasům.
Pozadí oděvního průmyslu stojí tak trochu mimo mainstreamovou pozornost. Jen když spadne kdesi v Bangladéši dům plný dělníků u šicích strojů, je z toho na pár dní poprask. Vnímáte akce typu ÝBRKÝBL i v takto širším kontextu?
L.K.: Tyto kauzy vnímám a jsem ráda, že se o nich začíná čím dál víc mluvit. Reagují na to i obchodní řetězce, které se snaží ukazovat, že i oni jsou ekologicky i společensky odpovědní a organizují různé kampaně podporující šetrné zacházení s přírodou (pojem “udržitelná móda” se stává čím dál používanějším pojmem). ÝBRKÝBL je sice jen malá rybka uprostřed oceánu, ale někde holt člověk začít musí ;)
Jak se chystáte ÝBRKÝBL rozvíjet dál?
L.K.: Teď nás čeká velká výzva. Návštěvníkům se fashion bazar zalíbil natolik, že by ho rádi viděli častěji, než jednou za půl roku. Navíc se nám začali ozývat i lidé, kteří by chtěli uspořádat akci podobného formátu ve svém městě. Na to už ale bohužel nemáme kapacity. Co ale máme, je promyšlené know-how, o které se rádi podělíme. K tomu ale potřebujeme zdokonalit nebo v podstatě od základu předělat naší webovou aplikaci tak, aby v budoucnu umožnila snadné pořádání více fashion bazarů na různých místech. Pokud se Vám náš projekt zalíbil, můžete nás podpořit na Hithitu, kde si chceme na vývoj aplikace vydělat. A nebude to jen tak, každý, kdo přispěje dostane odměnu.