PediPower – boty, které vyrábějí energii z chůze

Proč sebou do přírody nebo města tahat těžké baterie pro vaše elektronické vychytávky, když si elektrickou energii můžete vyrobit sami. Studenti z prestižní americké Rice University vyvinuli speciální elektromechanické zařízení PediPower schopné při chůzi vyrábět elektrickou energii.

PediPower - boty, které vyrábějí energii, foto: Rice University
PediPower – boty, které vyrábějí energii, a jejich tvůrci: zleva Tyler Wiest, Carlos Armada, Julian Castro a David Morilla. foto: Jeff Fitlow, Rice University

Skupina studentů, jenž si říká „Agitační jednotka“, chtěla vytvořit zařízení schopné získávat energií z lidské chůze. Po prostudování biomechniky chůze se studenti rozhodli zaměřit na patu chodidla.

„Šli jsme do laboratoře, abychom viděli rozložení sil v dolní části nohou. Poznali jsme tak, kde je pociťována největší síla,“ řekl David Morilla, člen Agitační jednotky. „Zjistili jsme, že při odrazu jsou taková místa na patě a na bříškách prstů. Soustředili jsme se na patu, protože při běhu tak můžeme lépe využít gravitaci.“

Neděste se nehrabaným a podivným vzhledem PediPoweru. Jde zatím o prototyp, u něhož chtěli studenti vyzkoušet funkčnost svého nápadu a vůbec schopnost pracovat na velkém projektu. Pokud se někdy přístroj dostane do výroby, bude mít jistě rafinovanější konstrukci.

Studenti zkoušejí nejen nové technologie, ale také dovednost pracovat v týmu a prezentovat svůj výrobek médiím a veřejnosti, zdroj: YouTube

Jak zařízení funguje? PediPower se skládá ze speciální ocelové kloubové podrážky, miniaturní převodovky a malého generátoru elektrické energie. Při každém kroku se rámová podrážka stlačuje a přes jednosměrnou převodku (ukrytá v patě) pootáčí generátor elektrické energie (po stranách podrážky).

Podle výsledků testů dokáže zařízení generovat průměrný výkon až 400 mW. Elektrická energie pak putuje do baterie. Pokud dosahovaný výkon odpovídá skutečnosti, PediPower bude nabíjet průměrnou mobilní 1200 mA baterii (napětí 3,7 V) přibližně 12 hodin.

Studenti z Agitační skupiny doufají, že jejich projekt převezme jiný tým – odborníci na materiály a mechaniku. Další studenti tak mohou vylepšit materiály, zmenšit velikost a zvýšit výkon.

„Kdyby se nám podařilo dokázat, že jsme schopni vyrobit nějaký použitelný výkon, uložit jej do baterie, která je schopna dobíjet mobil nebo MP3 přehrávač, mohli bychom dokázat, že zařízení funguje,“ říká Carlos Armada, další člen týmu.„Nyní může další tým přijít, a udělat zařízení lehčí a menší a přitom stejně výkonné.“

tisková zpráva, Rice Univesity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *