Newyorčané se budou učit, že oblečení do koše nepatří
Dvě velké nevládní neziskové organizace ve státě New York rozjely rozsáhlou kampaň, která má zabránit tomu, aby oděvy či bytové textilie končily jen tak na skládkách.
Na výsledek si budeme muset ještě rok počkat, ale pořadatelé z NYSAR3 (New York State Association of Reduction, Reuse and Recycling) a SMART (Secondary Materials and Recycled Textiles Association) si slibují, že díky systému speciálních odběrných míst dokážou odklonit až 70 milionů tun textilií ze skládek.
Lidé ze státu New York, od Rochesteru přes Buffalo až po Albany, a pochopitelně také obyvatelé New Yorku, jsou schopni vyhodit za jeden rok do koše oblečení, jehož tržní hodnota činí až 200 milionů dolarů.
Značný podíl tvoří oděvy a textilie, které se přitom zdaleka nedají považovat za znehodnocené. Obnošené šatstvo se často v šatníku neohřálo déle než dvě sezóny, přesto jej s klidným svědomím jeho majitelé odhazují do komunálního odpadu.
Na jednu osobu tak připadá až 35 kilogramů takto odepsaných textilií ročně. A to se lidem z NYSAR3 nelíbí.
Kampaň s názvem „Clothes the Loop“ má přiblížit obyvatelům třetího nejlidnatějšího amerického státu základní principy znovu-využitelnosti a materiálové recyklace.
Oblečení nemusí plnit již tak dost vytížené skládky: více než 40 % oblečení může být zhodnoceno v charitativních organizacích, okolo 30 % lze přetvořit v průmyslově znovu-využitelné tkaniny, ať už jako součást izolačních materiálů, nebo nejrůznější pucvole a hadry na čištění, a pětadvacet procent textilií může být rozloženo na jednoduchá vlákna, která mohou posloužit jako ke tkaní koberců s nižším podílem umělých vláken, tak i k výrobě nových oděvů.
„Prakticky jen 5 % vyhozených textilií je v současnosti nezpracovatelných, protože jsou znečištěny nejrůznějšími chemikáliemi, oleji a rozpouštědly,“ zaznívá v tiskovém prohlášení organizace NYSAR3. Jak tedy zařídit, aby lidé neplnili koše oděvy?
Organizátoři kampaně už připravili po celém státě relativně hustou síť sběrných míst, kde je možné oděvy bezplatně odevzdávat. Výhody separovaného sběru se nemají projevit jen v na samotných skládkách, ale jak si pořadatelé slibují, i na pracovním trhu. Teoreticky by se prý mohlo v důsledku nárůstu požadavku po recyklaci a znovu-využití tkanin vytvořit až 9600 pracovních míst.
Už před Dvojčatama jsem v USA obdivoval kontejnery na šatsvo a obchody s použitým zbožím, které provozoval http://www.goodwill.org
Myslim ze je u nas i trochu jina mentalita co se tyce vztahu k vecem. Obyvatele U.S.A. mi pripadaji ze veci v daleko mensi mire znovuvyuzivaji, ale jak to doopravdy je nemohu rict.
Treba u nas doma se veci z noseni do mesta presunou na noseni se psem/doma a pak se nektere pouziji jako hadry pri uklidu. Neco ceho byla skoda, nebo to nejde, se zase rozda pribuznym a znamim (veci pro decka a tak)
Co se tyce kontejneru tak u nas ve meste mame jeden a asi jednou rocne se dela svoz kdz se maji pytle s oblecenim nechat pred domem.
Kdyby se podarilo separovat odpad s vysokym podilem bavlny (90-100%) a lnu, bylo by mozne jej vyuzit v papirenskem prumyslu, odbarveni bz nemusel byt problem. (V Losinach se pouziva odpad ze spracovani bavlnz, nepletu/li se)