Newyorčané se budou učit, že oblečení do koše nepatří

Dvě velké nevládní neziskové organizace ve státě New York rozjely rozsáhlou kampaň, která má zabránit tomu, aby oděvy či bytové textilie končily jen tak na skládkách.

Průměrný občan ve státě New York vyhodí ročně pětatřicet kilogramů textiílií do koše. Zbytečně. Zdroj: Radomír Dohnal
Průměrný občan ve státě New York vyhodí ročně pětatřicet kilogramů textiílií do koše. Zbytečně. Zdroj: Radomír Dohnal

Na výsledek si budeme muset ještě rok počkat, ale pořadatelé z NYSAR3 (New York State Association of Reduction, Reuse and Recycling) a SMART (Secondary Materials and Recycled Textiles Association) si slibují, že díky systému speciálních odběrných míst dokážou odklonit až 70 milionů tun textilií ze skládek.

Lidé ze státu New York, od Rochesteru přes Buffalo až po Albany, a pochopitelně také obyvatelé New Yorku, jsou schopni vyhodit za jeden rok do koše oblečení, jehož tržní hodnota činí až 200 milionů dolarů.

Značný podíl tvoří oděvy a textilie, které se přitom zdaleka nedají považovat za znehodnocené. Obnošené šatstvo se často v šatníku neohřálo déle než dvě sezóny, přesto jej s klidným svědomím jeho majitelé odhazují do komunálního odpadu.

Na jednu osobu tak připadá až 35 kilogramů takto odepsaných textilií ročně. A to se lidem z NYSAR3 nelíbí.

Kampaň s názvem „Clothes the Loop“ má přiblížit obyvatelům třetího nejlidnatějšího amerického státu základní principy znovu-využitelnosti a materiálové recyklace.

Oblečení nemusí plnit již tak dost vytížené skládky: více než 40 % oblečení může být zhodnoceno v charitativních organizacích, okolo 30 % lze přetvořit v průmyslově znovu-využitelné tkaniny, ať už jako součást izolačních materiálů, nebo nejrůznější pucvole a hadry na čištění, a pětadvacet procent textilií může být rozloženo na jednoduchá vlákna, která mohou posloužit jako ke tkaní koberců s nižším podílem umělých vláken, tak i k výrobě nových oděvů.

Prakticky jen 5 % vyhozených textilií je v současnosti nezpracovatelných, protože jsou znečištěny nejrůznějšími chemikáliemi, oleji a rozpouštědly,“ zaznívá v tiskovém prohlášení organizace NYSAR3. Jak tedy zařídit, aby lidé neplnili koše oděvy?

Organizátoři kampaně už připravili po celém státě relativně hustou síť sběrných míst, kde je možné oděvy bezplatně odevzdávat. Výhody separovaného sběru se nemají projevit jen v na samotných skládkách, ale jak si pořadatelé slibují, i na pracovním trhu. Teoreticky by se prý mohlo v důsledku nárůstu požadavku po recyklaci a znovu-využití tkanin vytvořit až 9600 pracovních míst.

Sdílet: