Paříž začíná využívat energii skrytou v podzemí
Geotermální zařízení máme obvykle spjaty spíše s nehostinnými izolovanými lokalitami, ale to rozhodně neplatí pro Paříž. Společnost Engie (dříve GDF Suez) zde přislíbila vybudovat vrty schopné generovat až 50 MW a práce již zahájila.
Dálniční obchvaty, zóny s nákupními centry a sklady a přelidněná předměstí. Právě sem zacílila Engie sérii svých projektů, které mají ve výsledku přispět k vyšší energetické nezávislosti úřadů, obchodů a domácností.
Engie disponuje v oboru značnými zkušenostmi, svou kariéru si vybudovala na vrtech se zemním plynem. Nyní se ale soustředí na geotermální energii, a do roku 2016 chce pro celou Francii získat až 100 MW čisté energie, přičemž hned polovina má zásobovat město na Seině.
Francie musí snížit závislost na ropě a plynu, vyzval prezident Hollande
Ve světě se budují geotermální zařízení o výkonu 18 GW
Uhlíková geotermální elektrárna – trvalé řešení ukládání emisí?
Aktuálně buduje dvě studny hluboké 1800 metrů na předměstí Rosny-sous-Bois, které po dokončení budou schopny zásobovat teplem polovinu z 10 000 zdejších domácností. Společně s vrty v Noisy-le-Sec a Montreuil pak dokáží překrýt celou oblast.
Náklady na tento projekt se blíží částce 35 milionů eur, přičemž státní podpora činí 6,5 milionů. Projekt s nadšením vítá francouzská vláda i pařížská radnice, která dlouhodobě usiluje o zvýšení energetické soběstačnosti celé metropole.
Z hlediska geologie a potenciálu geotermální energie není Paříž nezajímavým místem. Už v roce 1980 zde bylo vytipováno na třicet vhodných lokalit. Jenže realizaci se postavily do cesty překážky v podobě minimálního financování a především technického charakteru, praktické nepřítomnosti vhodné rozvodné sítě.
O její zajištění se nyní stará partnerská společnost Cofely Reseaux, kterou vede Damien Terouanne. „Podmínky pro rozvoj geotermální energetiky Paříž nebyly za posledních dvacet let nikdy příhodnější, než nyní,“ říká Terouanne. „A je to právě vysoká koncentrace obyvatel na jednotku plochy, která činí celý záměr životaschopným.“
Vrty probíhají i v Arcueil a Gentilly, a připravován je i projekt v Batignolles, jehož dvě studny vrtané do hloubky 800 metrů by mohly zásobovat až 3000 domácností.
ten projekt musí být evidentně soběstačný když vezmu jeho hodnotu a v porovnání s příspěvkem kterej tvoří 18 % celkový částky což mi přijde docela málo osobně by se mi líbili podobné projekty i u nás myslím že je to správná cesta ten zdroj generuje energii bez ohledu na to jaké je počasí a dení doba což se mi jeví jako dobrá věc
U nás v Litoměřicích už nějaký vrt je, ale trvá to strašně dlouho než to rozjedou. Rozhodně je to lepší než spalování čehokoliv.
V Semilech byl vrt odmítnut z důvodů obavy lidí před seismickou aktivitou. Ač sám nejsem moc zelený člověk, tak si myslím, že to je škoda. Nicméně vůle lidí bydlících v dané lokalitě rozhodla.