Glasgow ukrývá pod zemí energetický poklad

Skotské Glasgow je se svými 600 000 obyvateli největší v regionu. Díky svému historickému vzezření a krásné architektuře památkově chráněných budov se o něm vůbec neuvažovalo v souvislosti s „moderními“ obnovitelnými zdroji. Přesto, jak poukazují vědci ze zdejší univerzity, jen na dohled od centra spí pod zemí síla schopná vytápět 40 % města.

Využít starý důl k vytápění 40% domů celého města, to už je pořádná výzva. foto: John Lindie, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Využít starý důl k vytápění 40% domů celého města, to už je pořádná výzva. foto: John Lindie, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Vědci z Caledonian University (GCU) přímo v Glasgow neutrpěli žádný úraz, naopak, své tvrzení dlouhou dobu ověřovali ve spolupráci s Britskou geologickou službou. Ono kouzlo, které leží schované padesát metrů pod zemí, je přitom jen docela obyčejný, dlouhá léta přehlížený opuštěný a zatopený důl na uhlí.

Pokud by se podařilo využít tento specifický „geotermální“ vrt, bylo by možné odtud teplou vodou zásobit topení v nemalé části domů celého Glasgow.

V některých patrech je teplota vody stabilní, bez ohledu na sezónní výkyvy,“ potvrzuje výsledek výzkumu Bjørn Aaen z GCU. „Přibližně v hloubce padesáti metrů už to začíná být zajímavé i pro potřeby výhřevu domů.“

Přitom jak se zdá z hlediska cenové kalkulace, finanční náročnost celého projektu je minimální – „vrt“ už je přece jen hotový, a připojení každého domu na čerpadlo přijde na přibližně 10-15 000 liber. Pochopitelně, že s každým připojeným objektem se náklady postupně snižují.

Vytápění domů geotermálními čerpadly není nic neobvyklého třeba ve Švédsku, ale Skotové se zatím s projektem podobného rozsahu nepotkali. I proto koukají na závěry studie proveditelnosti GCU trochu s nedůvěrou.

Právě jejich politika rozvoje obnovitelných zdrojů je považována za poměrně „radikální a agresivní“. Chtějí totiž do roku 2015 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů elektrické energie na 50%, a do roku 2020 plánují stoprocentní zastoupení energetických alternativ.

S podobnými nápady, jako je ten na využití dolu v Glasgowě, se však podobné „radikální a agresivní“ strategie ukazují být jak zajímavé, tak velmi dostupné. Je jen otázkou, jak se k ambicióznímu plánu teď radní města postaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *