Zpracování oliv může být ekologické
Přes 90 % každoročně na světě vypěstovaných oliv dnes pochází ze Středomoří, přičemž celých 43,8 % olivového oleje se vyrobí jen ve Španělsku. Ať už zelené, černé, s peckou nebo v nálevu, či ve formě surového oleje, olivy nejsou jen vítanou surovinou zdravé kuchyně a ekonomicky zajímavým obchodním artiklem.
Až donedávna byly olivy rovněž zdrojem obtížně zpracovatelného biologického odpadu. Španělská Granada se ale nyní může pochlubit prototypem zařízení, který odpadní hmotu zpracovává na teplo a energii, zpětně využitelnou v procesu výroby.
Španělé jsou za toto zařízení vděční inženýrům ze švédského Královského technologického institutu (KTH), konkrétně pak vedoucí projektu Carině Lagergrenové. Právě ona totiž před lety přišla s neotřelým nápadem jak využít potenciálně nebezpečné odpadní suroviny ze zpracování, lisování a drcení oliv, a jejich přeměnou se dopracovat k modelu využitelné formy energie.
Zařízení, které si při návštěvě technologického institutu v roce 2013 se zájmem prohlédl i americký prezident Barack Obama, si počkalo na své spuštění celý rok. Nyní už ale v malém závodu u granadského San Isidro de Loja funguje zařízení na plné obrátky.
Samotný proces energetického zhodnocení odpadů má tři fáze: rozklad a uvolnění jímatelných plynů (metan, oxid uhličitý, oxidy síry), konverze bioplynu na oxid uhličitý a vodík, a vlastní fáze výroby energie, kdy se „palivové články“ se směsí plynů sytí kyslíkem, za uvolnění tepla a elektrické energie.
Prozatím se pochopitelně nejedná o energeticky samospasitelné řešení. Testovací granadská jednotka je aktuálně schopna generovat výkon okolo 1 kW, ale všichni interesovaní (španělští zemědělci, inženýři z KTH a výrobce PowerCell AB) připravují „průmyslový“ model, který by se přiblížil výkonem 200 kW. V praxi by už takové zařízení pokrylo polovinu spotřeby celého procesu výroby olivového oleje.
„To co je ale na celém projektu nejpodstatnější je, že se můžeme zbavit toxického odpadu, který zůstává za produkcí oleje,“ říká Lagergrenová. Energetické zhodnocení olivového odpadu vyčerpá toxický potenciál drtě, a jako vítaný uživatelský benefit navíc vyrobí energii. Zpracovaná odpadní hmota pak může být bezpečně uložena v kompostárnách. „Je to přístup, jak vyrábět olivy ve své podstatě levněji, udržitelněji a rozhodně ekologičtější cestou.“