Zlatý důl DeGrussa postaví dvacetihektarovou solární farmu

Těžba drahých kovů z podzemních ložisek asi nikdy nebude plně ekologickým počinem, ale v australském dole se alespoň snaží snížit její dopady na svět. Kombinovaný zlato-měděný důl DeGrussa od roku 2016 adoptuje solární technologie i systém na ukládání energie.

„Solární panely budou schopny měnit v průběhu dne svůj náklon, aby optimalizovaly příjem dopadajícího slunečního záření.“ Zdroj: JUWI group
„Solární panely budou schopny měnit v průběhu dne svůj náklon, aby optimalizovaly příjem dopadajícího slunečního záření.“ Zdroj: JUWI group

V současné době jsou stavební práce v okolí dolu DeGrussa v plném proudu. Během čtyř měsíců tu vyroste solární farma o výkonu 10,6 MW, napojená na 6 MW baterii. Zatím je osazeno na 50 % solárních panelů.

Cílem nákladné operace je snížit dosavadní spotřebu elektřiny celého zařízení, které se kromě těžby stará o zpracování a úpravu vytěžené horniny. Energii pro nákladné úpravné procesy dosud dodávala naftová elektrárna o výkonu 19 MW.

Zapracováním obnovitelného zdroje energie se sníží spotřeba pohonných hmot ve staré elektrárně o 20 %, a celé důlní zařízení se bude schopno lépe vyrovnat „s výkyvy ve spotřebě energie“.

Inovativní projekt přijde důlní manažery z DeGrussa na 40 milionů dolarů. Kvůli svému rozsahu a „hybridní povaze projektu“ na něm důlní koncern Sandfire RNL spolupracuje s německými profesionály ze skupiny JUWI group. Není to rozhodně málo, ale sama hodnota dolu byla v roce 2002 odhadnuta na 400 milionů.

DeGrussa, vzdálená od Perthu 900 kilometrů, skutečně není žádný drobeček. Podzemní chodby pokrývají plochu 38 kilometrů čtverečních, napojených na čtyři výrazná čočkovitá ložiska, a ročně se tu vytěží okolo 300 000 tun měděného půdního koncentrátu.

Pokud bude podle plánu celé dílo v první čtvrtině roku 2016 úspěšně dokončeno, stane se současně jednou z největších off-grid solárních farem a baterií. Ostatně, už samy rozměry panely zastavěné plochy něco napovídají.

Celkem 34 080 panelů pokryje téměř 20 hektarů. Panely budou v řadách uchyceny k ocelovým nosníkům (4700 kusů), které s nimi budou schopny částečně manipulovat a měnit jejich náklon v průběhu dne.

„V obnovitelných zdrojích energii vidíme velký potenciál, a velký prostor pro úspory,“ říká Stephan Hansen, šéfmanažer JUWI group. „Netýká se to jen průmyslu, ale i dalších energeticky náročných oblastí.“

Zapojení solární farmy do provozu dolu DeGrussa se promítne i do celkové eko-bilance těžby. Roční emisní zatížení poklesne přibližně o 12 000 tun oxidu uhličitého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *