Větrné elektrárny jsou v EU nejlevnějším zdrojem energie

Větrné elektrárny na pobřeží jsou mnohem levnějším zdrojem energie, než například uhlí či zemní plyn. Pokud se tedy do této ceny započítají i přidružené náklady spojené s dopady výroby elektřiny na životní prostředí a zdraví obyvatel.

Kouzlo větrných elektráren nespočívá jen v nízkých nákladech, ale taky minimálních dopadech na životní prostředí. Zdroj: Radomír Dohnal
Kouzlo větrných elektráren nespočívá jen v nízkých nákladech, ale taky minimálních dopadech na životní prostředí. Zdroj: Radomír Dohnal

S tímto nepříliš překvapivým závěrem přichází prozatímní zpráva Evropské unie, pojmenovaná Dotace a náklady na energie v EU (Subsidies and costs of EU energy).

Nápad započítat jednotlivé externality, přidružené leč nevyhnutelné náklady ke konečné ceně, není nikterak nový. Originální je ale započítání těchto faktorů (jako je například toxicita vůči lidem, dopad na kvalitu ovzduší či důsledky klimatických změn) do celkové ceny právě ve srovnání obnovitelných zdrojů s konvenčními.

Obránci tradičních zdrojů energie totiž na podobné výsledky neradi koukají. Už asi dlouho tuší, že OZE z nich vychází jako jasný vítěz, i když se dlouhodobě snaží upozorňovat právě na jejich nákladnost a nespolehlivost.

Zpráva EU, uveřejněná 10.10 2014 (projektové číslo DESNL14583) jasně udává, jaký je přepočet ceny v euro za jednu vyrobenou megawatthodinu. Pobřežní větrné elektrárny vychází s náklady 105 euro za MW/h jako jasný vítěz. Konkurovat jí částečně může jen jaderná energetika, se 125 €, zatímco zemní plyn a uhlí se pohybují ve velmi širokém rozmezí od 164 do 233 € za MW/h.

Obránci konvenčních zdrojů na druhé straně upozorňují, že je to právě segment OZE, kam v Evropské unii plyne nejvíce peněz. Například za rok 2012 činily dotace a nejrůznější režimy finančního zvýhodnění OZE celkem 38,3 miliard euro. Na druhé straně ten rok obdrželo uhlí, plyn a jaderná energetika „jen“ 22,3 miliard, spolu s příslibem nezapočítávání uhlíkové daně.

Tato zpráva přináší skutečné náklady evropské závislosti na fosilních palivech,“ hodnotí její obsah Justin Wilkes, předseda Evropské asociace větrné energie (EWEA).

Obnovitelné zdroje jsou lidem představovány jako nákladné a neefektivní způsoby jak nakládat s daněmi, a přitom tu jde jasně vidět, nejen jak alarmující je cena za uhlím sycenou energetiku, ale že větrné elektrárny jsou levnější a ekologičtější alternativou.

A jak doplňuje tiskový mluvčí EWEA, Oliver Joy: „Další plány na zavádění a instalaci větrných elektráren by měly být propříště nahlíženy z perspektivy právě této zprávy.“

Jeden myslel na “Větrné elektrárny jsou v EU nejlevnějším zdrojem energie

  • 2. 12. 2014 (9.32)
    Trvalý odkaz

    Zajmavé, akorát by to chtělo stn soubor linkovat, dovolím si to udělat za redakci: ec.europa.eu/energy/studies/doc/20141013_subsidies_costs_eu_energy_annex1-3.pdf

    Problém je ještě v tom že tyto zdroje buď musí být savěny na nefoukání, nebo musí být vybudovány rezervy. Dnes 2.12.2014, Sever Brna cca 10:22, je zataženo a nefouká, tedy by ani FVE ani VTE příliš energie nedodávaly.

    Proto musí být vybudovány nějaké zálohy, nejspíše v podobě PVE. Ale vzhledem k náročnosti na podmínky, zejména co největší možný spád a co největší množství vody, kterou je mžoné přečerpávat mezi nádržemi je to opět problematické, takové lokality jsou zejména v CHKO a NP.

    Aby to k něčemu bylo, musela by se vybudovat transevropská elektrická síť, ale bez toho nápadu s DESERTECem, tedy bez severní afriky, ten region je nyní nestabilní a být závislý dalším zdrojem na nějakém vnějším hráči si evropa nemůže dovolit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *