V Rusku i USA projekty jaderných zdrojů brzdí, co na to ČR?

Podle ruského zpravodajského portálu Gazeta.ru přehodnotila společnost Rosatom záměr výstavby jaderné elektrárny v oblasti Kalinigradu. Zároveň zvažuje, že projekt dvou reaktorů typu VVER 1200 nahradí malými nebo středními reaktory [1]. Podobné snahy jsou patrné i v USA.

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ, foto: (c) ČEZ
Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ, foto: (c) ČEZ

V květnu také odstoupila od výstavby jaderné elektrárny americká společnost Duke Energy, která plánovala provozovat nové reaktory v Severní Karolíně. Náklady tohoto projektu se odhadovaly okolo 10 miliard dolarů.

Právě cena a předpoklad, že atomová elektřina nebude moci konkurovat dalším zdrojům na trhu, byly důvodem, proč elektrárenská společnost od plánu odstoupila [2].

Stejné typy reaktorů mezi sebou soutěží o post dodavatele technologie pro rozšíření Temelína. Ministerstvo průmyslu pro projekt prosazuje systém podpory, který by byl de facto založený na pevně stanovené výkupní ceně.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost téma komentuje:

„Energetické společnosti ruší projekty atomových elektráren. Mezi hlavní důvody odložení projektů patří vysoká cena reaktorů a předpoklad neschopnosti konkurovat na trhu s elektřinou. Česká vláda trváním na rozšíření Temelína riskuje ekonomickou katastrofu, neboť se další reaktory neobjedou bez systému podpory.“

Sedlák věří, že pokud by ministerstvo průmyslu prosadilo podporu formou garantovaných cen, pak by další reaktory vytáhly z peněženek spotřebitelů více než 1 200 miliard korun v ceně elektřiny. „Taková cena vymaže jakékoliv případné přínosy projekty pro české podniky v podobě subzakázek. Navíc za deset let budou obnovitelné zdroje na energetickém trhu levnější a bez dotací,“ vysvětluje Sedlák.


Zdroje:
[1] http://www.gazeta.ru/comments/2013/05/24_a_5335561.shtml
[2] http://www.newsobserver.com/2013/05/02/2866287/duke-energy-shelves-plans-for.html

tisková zpráva
Sdílet: