Tesla Motors: aerodynamika nebo zrcátka?

, dvaačtyřicetiletý americký podnikatel, který založil internetový platební systém PayPal, kosmickou společnost SpaceX nebo , si prostě nedá pokoj. Intenzivně propaguje myšlenku elektromobility a stále si drží nadhled a inovativní přístup ke své práci. Momentálně vyhlásil válku postranním zrcátkům automobilů.

Elektromobil Tesla Model X - bez postranních zrcátek. Nápad je to inovativní, ale bezpečnostní předpisy představují mantinel. foto: Tesla Motors
Elektromobil Tesla Model X – bez postranních zrcátek. Nápad je to inovativní, ale bezpečnostní předpisy představují mantinel. foto: Tesla Motors

zápasí s osobními vozy na konvenční pohon o každý kilometr průměrné rychlosti, a o každou vteřinu energie pro provoz navíc.

Inženýři z Tesla Motors si povšimli, že jinak tolik užitečná věc při řízení, jakou jsou postranní zrcátka, výrazně narušuje aerodynamiku celé vnější konstrukce, a tím vlastně snižuje efektivitu a zvyšuje spotřebu. Jenže co může být z konstrukčního hlediska nepraktické, to se může ukázat nezbytné v reálném provozu.

Jak tedy vyřešit zrcátkové dilema? Když na autosalonu v Detroitu Musk představoval svůj nový model elektromobilu, Tesla Model X, mohli si lidé povšimnout, že postranní zrcátka u auta chybí. Byla nahrazena nenápadnými „tykadélky“.

Ta přenášejí pomocí kamer obraz za vozem do instalované obrazovky uvnitř. Chytrý nápad, řeklo by se. Elon Musk a inženýři z Tesla Motors si mohli gratulovat. Aerodynamika vozu se tím zlepšila o 5 %.

Dlouho se ale neradovali. Model X tím totiž porušil federální bezpečnostní regule, které nepřipouštějí, aby na silnice vyjel vůz nevybavený postranními zrcátky. Další inovace z dílen Tesla Motors tak bude muset svou premiéru ještě o chvilku odložit.

Elon Musk se totiž nyní musí nejprve lobbováním snažit udolat americké zákonodárce, aby sáhli ke změnám bezpečnostních pravidel a zákonů. Z této změny pak ale nebude mít prospěch jen automobilka Tesla Motors.

I další automobilky se totiž snaží šetřit kde se dá – včetně postranních zrcátek. Jenže americká legislativa se změnami v tomto případě dvakrát nespěchá, a tak se úpravy nečekají dřív, než v roce 2015.

Sdílet: