Tepelné elektrárny se už v Německu nevyplatí

Energetické společnosti E.On a RWE v Německu připravují uzavření tepelných elektráren, která dosud do sítě dodávaly 3,1 GW. Důvod k takovému kroku není ani tak zastaralost zařízení, nýbrž, jak uvádí RWE: „Nedostatečná cenová konkurenceschopnost vůči obnovitelným zdrojům energie“.

Tepelnou elektrárnu v německém Gelsenkirchenu čeká nucené uzavření. Obrázek je ilustrační. foto: Petr Kratochvíl, licence public domain
Tepelnou elektrárnu v německém Gelsenkirchenu čeká nucené uzavření. Obrázek je ilustrační. foto: Petr Kratochvíl, licence public domain

„Velkoobchodní ceny elektřiny v Německu klesají díky tomu, že se v dostupném mixu energií stále více prosazují obnovitelné zdroje energie. Další podpora činnosti některých tepelných elektráren by nás dostala do defenzivy. Nemůžeme za daných podmínek „dotovat“ provoz zařízení, a prodávat elektřinu pod cenou,“ píše se ve zprávě společnosti RWE.

Jak vychází z dlouhodobého srovnání, průměrná cena energií klesla z €55/MWh na méně než €40. Přitom minimální cena, za kterou jsou schopny generovat elektřinu zařízení na zemní plyn, se pohybuje okolo €70, a uhelné elektrárny okolo €60/MWh. Lignit si v této cenové smršti stojí zdaleka nejlépe, ale i s €45 stojí takříkajíc na hraně.

Z cenového souboje vychází slibně „jen“ jaderná energetika, kde se náklady pohybují okolo €40 (i po zaplacení daně uvalené na nukleární palivo). Jenže nadnárodní hospodářské subjekty, jako například RWE, se je snaží zakonzervovat a odstavit dříve, než vejde v platnost zákonné opatření z roku 2011 o útlumu jaderné energetiky.

Před dvěma lety totiž Německo ohlásilo svůj záměr opustit cestu jaderné energetiky, a místo toho napřít úsilí spíše k vyrovnanému mixu obnovitelných zdrojů energie. Vládní záměr se projevil okamžitým odstavením šesti jaderných elektráren, devět zbývajících má být odstaveno do jedenácti let (respektive do roku 2022).

Dobrá zpráva je to ale jen napůl. Jak upozorňují analytici, krok připravovaný RWE a dalšími energetickými giganty je důležitým signálem pro investory. Například se nedá předpokládat, že by nyní v Německu někdo začal budovat nové zařízení k výrobě energie na bázi fosilních paliv. Investice do rozvoje by se při stávajících nízkých cenách nikdy nezaplatily.

Horší zpráva je to pro poskytovatele energie. Pokud totiž smluvně slibují pravidelné dodávky odběratelům, budou muset asi připlatit RWE (za pohotovostní zakonzervování, či udržení provozu elektráren k vyrovnávání výpadků), protože mix obnovitelných zdrojů energií zatím stále nemá vyrovnanou a stabilní produkci.

tisková zpráva
Sdílet: