Světlo z mechu a kapradí

Společnost Biophotovoltaics se neotřelých nápadů nebojí. Aby podpořila svůj výzkum na poli alternativních zdrojů energie, přichází na veřejnost s prvním demonstrativním výsledkem své práce. Mechem, který vyrábí elektřinu.

Mechový stůl aneb biofotovoltaika v praxi. Chcete mít doma takovou přírodní elektrárnu? foto: Biophotovoltaics
Mechový stůl aneb biofotovoltaika v praxi. Chcete mít doma takovou přírodní elektrárnu? foto: Biophotovoltaics

Malý noční stolek s poněkud nezvyklým povrchem – vyskládanými řádky malých květináčů s mechovými trsy. Právě na zelených rostlinkách celá práce stojí. Díky vodivým vláknům v podložce stolu totiž mech vyrábí elektřinu.

Energie, respektive volné elektrony, které by se jinak bez užitku ztrácely jako vedlejší produkt fotosyntézy, je možné díky propojené síti zachytávat.

Prozatím, pravda, noční stolek nerozsvítí lampičku, nebo nenakrmí elektřinou notebook. Maximum je zatím energie potřebná pro provoz digitálních hodinek.

Do budoucna ale takové ambice vynálezci určitě neskrývají. Celý koncept bio-fotovoltaiky (BPV) je sám o sobě velmi lákavý, leč praktických výsledků se zatím ve světě mnoho nedostává.

Na nočním stolku nemusíte ale mít jen mech, vlastnostmi zajímavými pro přímou výrobu elektřiny prosluly i jiné biologické materiály – sinice, řasy a řada cévnatých rostlin.

inhabitat.com

Jeden myslel na “Světlo z mechu a kapradí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *