Supravodivé elektrické kabely se stávají realitou
Supravodivost je stav, kdy vodič neklade měřitelný odpor proti protékajícímu elektrickému proudu. Jde o skvělou vlastnost, neboť při případném přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti nedochází k masivním ztrátám, které jsou běžné u klasických měděných drátů. Do současné doby však supravodivé kabely byly příliš křehké a drahé, tudíž pro běžný život nepoužitelné. Nyní je ale vše jinak! Izraelským vědcům z Tel Avivu se podařilo sestrojit nový typ levného supravodivého kabelu, který dokáže přenést až 40x více energie než jeho mědění kolegové.
Obrázek: Možná podoba supravodiče / U.S. Department of Homeland Security (DHS)
Ač se to možná nezdá, efektivní přenos elektrické energie je závažný problém. Právě ztráty při přenosu na dlouhé vzdálenosti jsou jednou z brzd budování obnovitelných zdrojů na výhodných místech.
Uveďme například projekt obřích solárních elektráren na Sahaře (DESERTEC) nebo stavbu větrných elektráren na větrných místech naší planety. Jsou jimi lokality jako Mount Washington, Island nebo Severní moře.
Dr. Boaz Alomg, jeden ze zúčastněných vědců, věří, že jejich řešení je ideální pro přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů, nebo pro budování městských rozvodných sítí. Dalším ideálním adeptem je německo-řecký projekt Hélios, který řeší přenos řecké solární energie do Německa.
K samotnému vodiči. Izraelský supravodič se skládá z drátů, které jsou vyrobeny z umělého krystalu safíru. Jednotlivé dráty jsou velmi tenké, dosahují tloušťky lidského vlasu.
Ačkoliv samotný vodič dokáže sám o sobě přenést mnohonásobně více energie (než měděný protějšek), ve skutečném provozu musí být chlazen – pro udržení supravodivého stavu. Chlazení se provádí za pomocí levného a netoxického tekutého dusíku.
Ač se jedná o významný objev, jde teprve o první krok v hledání „svatého grálu“ energetiky. Tím je supravodivý materiál, který si dokáže udržet své vlastnosti při pokojové teplotě – tedy bez nutnosti použití chladicího média.
N.Tesla tvrdil, že budoucnost patří alumíniu a to že vytlačí měď. Zatím se to dálo obráceně, ale kdo ví…třeba měl nakonec zace pravdu.
Safír je monokrystal oxidu hlinitého, minerálu zvaného korund. Takže se budeme vracet k hliníku :-)
Dobrý pro výkonovou energetiku, trafa, motory atd… , ale chtělo by to i něco co nepotřebuje chlazení :-)