Španělsko mělo 47 % elektřiny z obnovitelných zdrojů

Podle společnosti Red Electrica de Espana (REE), majoritního provozovatele španělské elektrické sítě, získávalo v březnu tohoto roku Španělsko 69 % energie z ne-uhlíkových zdrojů. Jaderné elektrárny přitom Španělům poskytly 23,8 % elektřiny, zatímco obnovitelné zdroje energie vyprodukovaly celkem 47 %.

Hřbitov Santa Coloma de Gramenet na předměstí Barcelony je osazen 462 solárními panely. Zdroj: Manu Fernandez
Hřbitov Santa Coloma de Gramenet na předměstí Barcelony je osazen 462 solárními panely. Zdroj: Manu Fernandez

Pokud bychom se měli na pestrý energetický mix z března 2015 Španělska podrobněji, vidíme, že se zde setkává větrná energetika (22,5 %) s jadernými elektrárnami (23,8 %) a vodními elektrárnami (17, 5%), následována uhelnými (11,8 %).

Kogenerace se podílí na tvorbě elektřiny 10,2 %, kombinované cykly 7,2 %, zatímco termální obnovitelná energie poskytovala Španělsku jen 1,8 %. Zajímavé je, že navzdory nabízenému potenciálu solární energie se zde fotovoltaické elektrárny podílely na národním mixu 3,2 %.

Jak dále zdůrazňuje společnost REE, v březnovém srovnání se větrná energetika „právě moc neukázala“, ačkoliv prakticky od začátku roku produkovala více energie než jádro. V loňském roce byla situace obdobná.

Tehdy se obnovitelné zdroje energie podílely na celkové bilanci 42,8 % (přičemž na 27,4 % připadalo na větrnou a solární energetiku). Dlouhodobý záměr Španělska přitom je stabilně překonat hranici 45 % podílu OZE v národním mixu do roku 2020, což se jim letos na výtečnou daří.

Jistě tomu napomohlo i to, že za rok 2014 instalovali větrné elektrárny o výkonu téměř 23 GW (roční produkce větrné energetiky tu činí 51 439 GWh). Španělsko, které zápasí s krizí a nezaměstnaností, je v mnoha ohledech velmi pokrokovou zemí.

Jako vůbec první evropská země schválila zákon o povinné instalaci fotovoltaických panelů na nových budovách (učinila tak vlastně jako druhá na světě, hned po Izraeli), a současně požaduje instalaci solárních ohřívačů vody.

Každá zábava ale něco stojí, a těžce na to přicházejí i Španělé. Jak v roce 2013 upozornil deník New York Times, španělský příklad s obnovitelnými zdroji možná táhne, ale už nejde vidět kumulativní schodek v rozpočtu v hodnotě 26 miliard euro, daný dotacemi a podporou zavádění OZE.

Sdílet: