Solární vítr by mohl zásobovat naši planetu energií

je proud nabitých částic „foukajících“ směrem od . se podařilo v projektu IKAROS využít tento vítr k pohonu . Teď jdou vědci ještě dál. Chtěli by sluneční vítr využít jako zdroj energie pro celou planetu.  Japonsko JAXA Ikaros

Vědci Washingtonské státní univerzity předpokládají, že solární vítr by mohl napájet elektřinou celou planetu. Dokázal by údajně generovat miliardu miliard GWh energie. Problém je jak tuto elektřinu dostat zpátky na zemi.

O získávání energie by se staral Dyson-Harropův satelit. Jde o hypotetické vesmírné zařízení inspirovanou tzv. „dysonovou sférou„. Satelit by mohl být umístěn kdekoliv ve vesmíru a vzájemně propojován do rozsáhlých polí.

Získanou energii by v podobě infračerveného paprsku vyzařoval do „sběrače“ na zemi nebo vesmírné stanici. Problém je, že satelit by musel být umístěn miliony nebo desítky milionů kilometrů daleko od země. Na takovou vzdálenost se jakýkoliv paprsek „rozplizne“.

Podle vědců by tento systém byl levnější než instalace klasických ve . Zařízení je totiž vyrobeno převážně z mědi, která je levnější než (složené převážně z čistého ).

Popular Science
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.