Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 2. 2013 v rubrice energie

Saudská Arábie chce vybudovat 41 GW solárních elektráren. Aktuálně k projektu odhalila více informací. A navíc se oficiálně zapojila do revolučního projektu DESERTEC.

Pouště jsou pro solární elektrárny ideálním prostorem, foto: Phoenix Solar AG

Pouště jsou pro solární elektrárny ideálním prostorem, foto: Phoenix Solar AG

Nadace DESERTEC je základ gigantického projektu, který si klade za cíl vybudovat v severní Africe obnovitelné zdroje energie pro Evropu. Především má jít o solární elektrárny (fotovoltaika i tepelné), ale i větrné elektrárny.

V některých zemích se již s budováním těchto zdrojů začalo – Maroko, Egypt, a další se pomalu přidávají. Saudská Arábie je jednou z nich. Království si vytyčilo do roku 2032 vybudovat ve všech typech OZE celkem 54 GW výkonu (z toho 16 GW fotovoltaika, 25 GW solární termální elektrárny).

Půjde nejen o solární elektrárny, ale také geotermální elektrárny či spalování odpadu. Saudský program nese název KA-CARE a do roku 2018 má být naplněno 5,1 GW, do roku 2020 už 23,9 GW.

Zakázky se budou dražit a jednotliví developeři budou podávat co nejvýhodnější nabídky, jak se stalo ve vyspělých zemích zvykem. Zpočátku bude kritické vůbec nastartovat sektor obnovitelných zdrojů energie v Království saudské arábie.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. orcinusorca:

    Skvělý program až na detail jménem: duny ;)

    • Jan Horčík:

      Pravda, ani solární elektrárny v pouštích nejsou zcela bez problémů. Písek a znečištění panelů, resp. zásobování vodou je asi ten hlavní problém, plus otázka budování vedení.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz