Ostrovní ráj chce být energeticky soběstačný

Přírodní klenoty Filipín mají i nadále zůstat čistými smaragdy zeleného diadému. Palawan, turisticky nejpopulárnější ostrov souostroví, se totiž rozhodl vytýčit si nový cíl. Obnovitelné zdroje, efektivní hospodaření s energiemi a šetrnější přístup k životnímu prostředí. A když už, tak pořádně.

„Zbavit se závislosti na fosilních palivech je první krok. Solární energetika ale přijde později.“ Zdroj: Philippine Fly Boy, WikipediaCommons, licence CCA2.0G
„Zbavit se závislosti na fosilních palivech je první krok. Solární energetika ale přijde později.“ Zdroj: Philippine Fly Boy, WikipediaCommons, licence CCA2.0G

Palawan není napojen na rozvodnou síť souostroví, což mimo jiné znamená, že pokud chcete elektřinu, musíte za ni platit až dvojnásobnou cenu než v hlavním městě Manile. Elektrický proud totiž prodražuje dovoz pohonných hmot pro generátory. Učinit ze závislosti na importu paliv energetickou nezávislost je novým úkolem celého ostrova.

„Ostrov je skutečně klenotem Filipín,“ říká Lory Tanová, pracovnice zdejší pobočky WWF. „Ale je i mnohem víc. Je první linií, ekologickou hranicí. Pokud dokážeme, že tady můžeme žít udržitelně a čistě, dáme spoustě jiných tropických rájů po světě příklad hodný následování.“ Bez energie to ale se 771 000 obyvateli nepůjde.

Tím, co má učinit z Palawanu lepší místo pro život (ačkoliv prospekty cenových kanceláří to tvrdí už teď), bude nová vodní elektrárna. Úspora peněz, která se projeví snížením nákladů na import pohonných hmot, pak bude proinvestována v dalších obnovitelných zdrojích energie.

Solární energetika totiž zatím představuje pro místní příliš velkou finanční zátěž, a dostupné jsou zde i jiné varianty. Hodně se hovoří o využití biomasy a také o geotermální energii.

„Jedenáct tisíc kilometrů čtverečních korálových útesů, přes tisíc mil pobřeží k potápění a šnorchlování,“ popisuje krásy Palawanu Tanová. „Přes dvě stovky endemických druhů živočichů a rostlin, navázaných jen na tento jediný ostrov. Pokud se podaří z ostrova udělat „zelenou provincii“, promění to i povahu a tvář stávající turistiky.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *