Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30. 6. 2014 v rubrice energie

Osvětlení domácností, kanceláří i veřejných prostor stojí ročně celý svět přibližně 7,5 bilionu korun. Nové technologie osvětlení ale slibují výrazné úspory. Například nová LED zářivka Philips by mohla uspořit až 300 mld. korun.

Philips InstaFit LED T8 - osvětlení kanceláří zítřka. foto: Philips

Philips InstaFit LED T8 – osvětlení kanceláří zítřka. foto: Philips

Fluorescenční zářivky – trubice, které všichni známe už od dětství ze školy, jsou sice ve většině parametrů lepší než klasické žárovky, ale pořád to ještě není úplně ono. Například jejich účinnost je pouze zhruba 21 %. Přitom se dodnes hojně využívají na celém světě.

Známý nizozemský výrobce osvětlení a další spotřební elektroniky Philips odhaduje, že se dnes celosvětově využívá kolem 12 miliard těchto zářivek. Jsou všude – v kancelářích, obchodech, veřejných i průmyslových budovách.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

 redakce
Diskuse
  1. Josef:

    účinnost je sice nízká , ale na druhou stranu komerčně dodávané LED jí zatím nemají o moc lepší. Bude ještě zhruba 3 roky trvat než to bude významný rozdíl. Současný problém LED je chlazení a fakticky podobná účinnost se zářivkami, teprve vývojové prototypy s účinností 75% podstatně sníží problém přehřívání , tím klesne i cena. Podle posledních výsledků vývoje LED do 20 let zcela vytlačí všechny ostatní zdroje osvětlení v nových instalací a rekonstrukcí a ostatní zdroje budou fakticky jen dožívat, nicméně v současné době jsou ve většině aplikací stále celkově ekonomicky výhodnější zářivky.

  2. Dodo:

    Ale preradnik casto krat spotrebuva viac ako klasicka t8 trubica… Takze tato ledkova tr je horsia ako ledkova tr ktora nepotrebuje preradnik.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz