Německo testuje bezdrátové dobíjení autobusů
Dopravní společnost Primove v současné době v Německu testuje využití bezdrátového indukčního dobíjení elektrických autobusů. V technologických dílnách jsou momentálně dva elektrobusy městských linek přestavovány a upravovány na inovativní způsob pohonu.
V principu se jedná o velmi jednoduchý model, přepracovaný ovšem do měřítek „velkého“ provozu ve městě. Indukce vytváří magnetické pole za pomoci vodičů. Jejich roli by měly sehrát tyče, pohřbené v asfaltu vozovky. Magnetické pole by mělo být zdrojem elektřiny, která by měla být směrována dalšími vodiči přes podvozek do baterie vozu.
Dobíjecí stanice pro elektromobily obrůstají západní pobřeží USA
K dobíjení baterií autobusů by mělo bez problémů docházet „průběžně“ za pohybu i během stání vozu na indukčním povrchu. Pokud nebude vozidlo v cílové oblasti, bude indukční zóna neaktivní. Mannheimští zatím usilovně připravují dobíjecí „pruhy“ v místech zastávek městských linek.
Primove, dceřiná společnost dopravního gigantu Bombardier, si od testů nové technologie slibuje zlevnění nákladů na provoz elektrobusů i vyšší komfort pro cestující. Dobrou zprávou je, že by indukční tyče zabudované do vozovky neměly nikterak ovlivňovat činnost kardiostimulátorů nebo mobilních telefonů.
Model bezdrátového dobíjení linkových vozů by měl fungovat i za deště, nebo bez ohledu na rozmary počasí. Díky kontinuálnímu provozu dobíjených baterií by se také měla výrazně prodloužit jejich životnost, případně zmenšit jejich velikost. Na první „ostrou“ jízdu po Mannheimu by měly oba vozy vyrazit během tří měsíců.
Zpráva o tom, že Německo testuje bezdrátové dobíjení autobusů, mě zaujala. Stále hledám způsoby, jak jezdit ekologičtěji a šetrněji k životnímu prostředí. Proto se mi bezdrátové dobíjení zdá jako perfektní řešení, které by zjednodušilo a urychlilo dobíjení. Často se mi stává, že jsou dobíjecí stanice blokováni dopravními kužely zde a já nemám, tak kde dobíjet.