Linthal: Tajemství švýcarské čisté energie

Švýcarsko se vynikajícím způsobem naučilo těžit z toho, že většinu jeho rozlohy pokrýví obří horský masiv. Rozložitá alpská pohoří by mohla být budování při moderní ekologické energetické infrastruktury na obtíž, ale tady udělali z nevýhod svou hlavní přednost.

Do vlastní elektrárny ve výšce 1800 metrů nad mořem se dostanete jen podzemní lanovkou.  Zdroj: General Electric
Do vlastní elektrárny ve výšce 1800 metrů nad mořem se dostanete jen podzemní lanovkou. Zdroj: General Electric

Výsledkem je netradiční vodní elektrárna, která je schopna bez problémů ve špičce zásobovat třetinu celé země. Efektivní a především výkonný systém pro zásobování celé země čistou energií se tu začal rodit už dávno, v roce 1957.

Tehdy se Švýcaři rozhodli vybudovat ve strmých úbočích kantonu Glarus kaskádu vodních nádrží, tzv. soustavu Linth-Limmern. Její první část byla dokončena už v roce 1968, a od té doby se rozrostla na systém pěti propojených nádrží a tří velkých vodních elektráren, dohromady s výkonem 480 MW.

I tento fungující model se ale v roce 2009 dočkal změn: byla vytvořena spojka mezi nádrží jezera Limmern a Tierfehd, a vznikla zde vyrovnávací přečerpávací elektrárna s kapacitou 140 MW.

Tím byl prakticky položen základ dalšímu vývoji, protože vykrytí výkyvu v každodenní spotřebě a odběru elektřiny si přímo žádalo taková řešení. Nová spojka, otevřená v roce 2015 tentokrát mezi jezerem Mutt a Tierfehdem, je ale v mnoha ohledech unikátní.

Předně, prakticky celá se nachází pod zemí, ve štolách a tunelech hloubených ve skalním masivu. Na povrchu nenarazíte na žádné stopy po tom, že se pod vašima nohama pohybují miliardy litrů vody. Jistě, podzemní práce celý proces výstavby notně pozdržely, ale celkový dopad stavby na místní životní prostředí je tak minimalizován.

A to přes to, že se celé zařízení svým výkonem (při čtyřech otevřených turbínách až 1400 MW) blíží jaderným elektrárnám. Základem takového ohromujícího výkonu je převýšení: pokud se chcete podívat na elektrárnu zblízka, musíte si lanovkou vyjet do nadmořské výšky 1800 metrů.

Téměř kolmý přepad masy vypouštěné vody pak roztáčí turbíny položené o 700 metrů níže. Jen samotná čerpadla pak překonávají svou výškou Eiffelovu věž dvakrát.

Podle Maryse Francoise, zástupce společnosti GE Renewable Energy (která celý projekt po odborné stránce dozoruje), je tento model velkokapacitního úložiště energie jedinou odpovídající cestou pro celé Švýcarsko.

Za pravdu mu dává především vysoká efektivita (80 %) celého provozu, a především výkon. Ve špičce je totiž tato vodní přečerpávací podzemní elektrárna pokrýt spotřebu jednoho milionu švýcarských domácností.

4 komentáře: „Linthal: Tajemství švýcarské čisté energie

  • 15. 6. 2016 (18.37)
    Trvalý odkaz

    To vypadá hodně dobře.
    Kdyby peníze které chtějí dát za další JE nějakých 300 až 600 miliard dali na výstavbu nějaké takové přečerpávací elektrárny to by byla věc!
    Suprove by to fungovalo v kombinaci FVE a VE.

    Reagovat
    • 29. 6. 2016 (18.12)
      Trvalý odkaz

      Náklady na stavbu PE Slavíč (Morávka) o výkonu cca. 1,2MWp se odhadují na 32 Mld.Kč. A to se nám tedy ten Tunelín vyplatí.

      Reagovat
  • 15. 6. 2016 (14.45)
    Trvalý odkaz

    Musel bych se s celym projektem blize seznamit, ale myslim ze bychom co do kapacity mohli trumfnout nejednu PVE ve svete, pokud bychom nasli zpusob jak propjit pomoci PVE Orlik a Slapy, tam by mohl byt vykon a i kapacita obrovske. Minimalne jednotky GW a minimalne 24 plneho provzu.

    Reagovat
    • 27. 2. 2017 (5.37)
      Trvalý odkaz

      Hi, Angela,The club doesn’t hold meeting in July and August, and so I am just now reading your message. What imformation is submitted to me is all I have because I am no longer a member and have just been maintaining the site. The club meets again on September 6, and you can always get informtion from the selrttary/Newsceeter editor, Lori Montgomery, who can be reached by email at . Lori is the backbone of the club, and definitely knows what is going on at all times. So sorry for the delay in answering!Peggy

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *