Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
13. 3. 2013 v rubrice energie

Model, který dobře známe z české přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, se nyní rozhodli v praxi aplikovat i Kanaďané. Jejich hydroelektrárna však svými rozměry překonává nejeden rekord. Pro stavbu bude využito opuštěné důlní dílo Betlehem Steel, délka „přepadu“ bude pětinásobná než na Niagarských vodopádech a odhadovaný výkon se bude pohybovat na hranici 400 MW.

Důlní dílo Bethelem Steel bude sloužit lidem i nadále. Tentokrát jako zásobník přečerpávací elektrárny. Zdroj: Flickr.com

Důlní dílo Bethelem Steel bude sloužit lidem i nadále. Tentokrát jako zásobník přečerpávací elektrárny. Zdroj: Flickr.com

Za projektem přečerpávací stanice stojí kanadská společnost Northland Power. Rozhodla se využít možnosti „hotové“ nevyužívané stavby, dolu na železnou rudu v katastru města Marmora.

Přečerpávací elektrárna poslouží ke „skladování a integraci“ solární a větrné energie z ontarijské sítě a vykrývání výkyvů spotřeby elektřiny ve špičkách. Celá oblast je přitom opuštěnými doly přímo podnorovaná.

Samo město Marmora vzniklo v roce 1820, jako důlní osada, a těžařské práce v nedalekém dole Bethlem Steel ustaly až v roce 1978. Bohužel – řada lidí ve městě přišla s uzavřením dolu o práci, a důlní jáma o rozloze 30,4 hektarů zařízla do země 213 metrů hlubokou jizvu.

Zjizvený kraj

Ta spolu s okolními výsypkami, odkališti a umělými jezery proměnila podobu zdejšího kraje. Tam kde by jiní spatřovali ekologickou zátěž, vidí ale jiní příležitost.

Společnost Northland Power přišla prakticky k hotovému. Svažitý kopcovitý terén, příhodné umístění důlní jámy i blízkost vodního zdroje, to vše dohromady vytváří kombinaci, které by prý bylo škoda nevyužít.

Vítaná záloha

Tunelem, původní štolou, kterou bylo jen zapotřebí rozšířit a zpevnit, se tu teď bude v „levných“ nočních hodinách přečerpávat pomocí Francisových turbín/pump voda, z níže položeného jezera do bývalé důlní jámy.

Ta je situována o 245 metrů výše, a bude sloužit jako akumulační nádrž. Z ní se naopak voda bude vypouštět dolů při „zátěžových“ hodinách, ve špičce. Voda v důlní jámě přitom dokáže udržovat stabilní výkon hydroelektrárnypo dobu pěti hodin.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. slaweet:

  Hezký projekt, ale v článku uvedeném jako zdroj se píše, že důlní jáma bude dolní nádrž.
  Dokonce zdrojový článek odkazuje na stránky Northland Power s vizualizací:
  http://www.northlandpower.ca/WhatWeDo/PrerevenueProjects/Project.aspx?projectID=343

 2. Richelieu:

  Pro ty co se o to zajimaji tady je zajimave shrnuti potencialu prehrad v USA.
  http://cleantechnica.com/2013/03/13/us-pumped-hydro-potential/

 3. Lukas:

  400 MW je dost to je cca pre 400 000 domacnosti a taketo opustene a nevyuzite bane treba dalej zuzitkovat :) v podstate su to peniaze na zemi treba ich len zdvyhnut a takymto sposobom sa moze kombinovane s veternou a solarnou energiou vyrabat elektricka energia 24h denne :)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz