Jaderná fúze doma – postavte si vlastní reaktor!

Slučování lehkých atomových jader, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie, nazýváme jaderná fúze. Probíhá v každé hvězdě včetně Slunce. A taky v malé newyorské laboratoři jistého Marka Suppese.  jaderná energie - fusor - fúzní reaktor

Dvaatřicetiletý Suppes ve dne pracuje jako webový vývojář pro módní značku Gucci. V noci ale kutí svůj vlastní projekt. V laboratoři skromně pojmenované „Prometheus“ vyrobil vlastní fúzní reaktor.

Nemožné? Na internetu existuje celá komunita amatérských jaderných vědců, kteří si doma vyrábějí malé fúzní reaktory. Na stránce Fusor.net dokonce najdete návody, diskuse a především spoustu povzbuzení z nichž nejvtipnější je asi „fúze je jednoduchá“.

Suppes v tom zdaleka není jediný. Údajně až třicet dalších členů „neutronového klubu“ na fusor.net už doma dokázali postavit vlastní malý fúzní reaktor a úspěšně v něm provést fúzi.

Přitom velké instituce jednotlivých států se o vývoj velkého fúzního reaktoru snaží už přes 50 let. V současné době vypadá nejnadějněji projekt tokamaku ITER financovaný Evropskou unií, Japonskem, Ruskem, Indií, Čínou, Spojenými státy a Jižní Koreou. Pracuje však s mnohamiliardovým rozpočtem a dokončen má být až v roce 2019 v jižní Francii.

Mezitím si už ale dost možná nějaký nadšenec dokáže doma postavit vlastní a lepší fúzní reaktor. Zkuste to i vy, je to snadné! :)

BBC
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.