Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 6. 2010 v rubrice energie

Slučování lehkých atomových jader, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie, nazýváme jaderná fúze. Probíhá v každé hvězdě včetně Slunce. A taky v malé newyorské laboratoři jistého Marka Suppese.  jaderná energie - fusor - fúzní reaktor

Dvaatřicetiletý Suppes ve dne pracuje jako webový vývojář pro módní značku Gucci. V noci ale kutí svůj vlastní projekt. V laboratoři skromně pojmenované „Prometheus“ vyrobil vlastní fúzní reaktor.

Nemožné? Na internetu existuje celá komunita amatérských jaderných vědců, kteří si doma vyrábějí malé fúzní reaktory. Na stránce Fusor.net dokonce najdete návody, diskuse a především spoustu povzbuzení z nichž nejvtipnější je asi „fúze je jednoduchá“.

Suppes v tom zdaleka není jediný. Údajně až třicet dalších členů „neutronového klubu“ na fusor.net už doma dokázali postavit vlastní malý fúzní reaktor a úspěšně v něm provést fúzi.

Přitom velké instituce jednotlivých států se o vývoj velkého fúzního reaktoru snaží už přes 50 let. V současné době vypadá nejnadějněji projekt tokamaku ITER financovaný Evropskou unií, Japonskem, Ruskem, Indií, Čínou, Spojenými státy a Jižní Koreou. Pracuje však s mnohamiliardovým rozpočtem a dokončen má být až v roce 2019 v jižní Francii.

Mezitím si už ale dost možná nějaký nadšenec dokáže doma postavit vlastní a lepší fúzní reaktor. Zkuste to i vy, je to snadné! :)

BBC
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. hariprasad:

  Jaké má poplatky za elektřinu a co dělá s neutrony? Posílá je sousedovi potrubní poštou, nebo si stříhá metr podle toho, co mu ukáže dozimetr?

 2. Michal:

  Bohužel reaktorem tohoto typu sice můžete doma provést jadernou fúzi, ovšem nikdy ne tak abyste pomocí ní uvolnili energii:(

 3. Tomáš:

  Pokud je obrázek v článku, schématem jeho domácího reaktoru, v tom případě by mohl fungovat. Jedná se o elektrostatické udržení jaderné fúze, které nevyžaduje tak velké teploty, navíc je schopno část energie převádět přímo na elektřinu. Toto zařízení ve větším provedení nedávno získalo grant US vlády. Jedná se o zařízení o přibližně 100 MW výkonu. Domácí reaktor pravděpodobně nabídne výkon daleko nižší, nabídne-li vůbec větší energii než je do něj nutné vložit.

 4. Fanda:

  Mne sa zda, ze aj Rusko darovalo Cesku pre 20 rokmi jeden maly TOKAMAK. Problem je ale v tom, ze aj ked je funkcny, tak ta fuzia sa tam da udrzat len velmi kratku dobu. Preto sa stavia ten velky vo Francuzku, ze len s vacsimi rozmermi sa da dosiahnut, ze bude fungovat samostatne a neobmedzenu dobu.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz