Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
20. 12. 2011 v rubrice energie

Fotbal je celosvětově nejoblíbenější hra. Kritickou pomůckou je v ní fotbalový míč. Neziskovou organizaci Uncharted Play napadlo proč oblibu fotbalu nevyužít ve prospěch obecného blaha. Rozhodla se, že vyrobí fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá elektrárna.

sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play

sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play

Organizaci k tomu vedla skutečnost, že 1 z 5 lidí na planetě nemá přístup k elektřině. Nemůže tedy v noci svítit a místo toho používá kerosinové lampy, dieselové generátory nebo kamna na dřevo. Všechna tato řešení jsou ale buďto nebezpečná nebo nákladná.

Řešením pro takové chudé oblasti může být právě sOccket – fotbalový míč, který dokáže ukládat energii ze hry (pohybu). Později je možné ji využít k napájení LED lampy. Děti si vydrží hrát s míšek celé hodiny – už půl hodiny hry ale stačí na tři hodiny svícení.

„Energetický“ fotbalový míč a přenosná elektrárna zároveň je velmi lehký – váží pouze o 140 g víc než běžný fotbalový míč. Je vyroben z 95 % z recyklovaných materiálů, je voděodolný a jeho celková životnost dosahuje tří let.

Podporu tomuto unikátnímu nápadu vyjádřil dokonce i bývalý americký prezident Bill Clinton. Distribuce míče dětem z nejchudších oblastí světa probíhá za pomoci dárců, ať už jednotlivých nebo korporátních.

Distribuce prvních 2500 sOccketů je potrvzena pro Mexiko, Costa Ricu, Nigérii, Haiti a Salvádor. Dárcem se ale může stát každý z nás – za $75. Současná verze sOccet může dodávat elektřinu až 24 hodin malé LED lampičce, sterilizátoru vody nebo jiným malým spotřebičům.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Ctrl+C, Ctrl+V:

  Mimochodem odkaz na oficiální web by příště neškodil http://www.soccket.com/ (jinak hezký článek!)

 2. Ctrl+C, Ctrl+V:

  …například proto, že by to mohlo dopadnou jako v tomto dokumentu http://www.csfd.cz/film/298297-pod-sluncem-tma/

 3. roman:

  naprostá blbost… proč Clinton radší nepodpořil pro Afriku solární články?

 4. Strix:

  Jestli budou reálné parametry skutečně odpovídat těm uvedeným v článku, pak je to nepochybně velmi podařená hračka… :o)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz