Elektrické sloupy budoucnosti – ekologické, estetické, funkční

Jednou z největších překážek v rozšíření elektrické energie je její neefektivní přenos na dlouhé vzdálenosti. Avšak problém není jen v samotných elektrických vodičích. Neméně důležitým prvkem jsou sloupy elektrického vedení. Design a konstrukce sloupu je stará jedno století a v dnešní době již neodpovídá technickým požadavkům. Ať je to čím dál důležitější estetický vzhled, ekologická konstrukce nebo lepší funkčnost. V dnešním článku si představíme několik studií elektrických sloupů, které mají ambice uvedené vlastnosti splňovat.  

sloup elektrické vedení

Obrázek: sxc.hu

Jedná se celkově o šest konceptů, které postoupily do závěrečného finále v britské soutěži o „lepší a efektivnější sloup elektrického vedení“. Soutěž zastřešoval Královský institut britských architektů (RIBA), Ministerstvo pro energetiku a změny klimatu (DECC) a firma National Grid UK.

Pojďme si nyní představit všech šest finalistů:

Silhouette od studia Ian Ritchie

sloup elektrického vedení
Obrázek: Ian Ritchie

Design sloupu na první pohled vypadá fádně, avšak jen na první pohled. Základem je štíhlý nosný černý sloup a průhledný vypouklý hřbet reflektující okolní krajinu. Díky optickému klamu sloup jednoduše splývá s okolním prostředím.

T-Pylon od studia Bystrup

sloup elektrického vedení
Obrázek: Bystrup

Cílem návrhářů bylo vytvořit štíhlou, kompaktní a efektivní konstrukci. Trojúhelníková koncepce má za úkol minimalizovat zkraty vedení a elektromagnetické pole. Příjemným zpestřením je možnost aplikace nejrůznějších barevných odstínů a povrchových úprav.

Flower Tower od studia Gustafson Porter

sloup elektrického vedení
Obrázek: Gustafson Porter

Vzhled Flower Tower je inspirován matkou přírodou a má evokovat květinu či vzrostlý . Elektrické vedení visí na „stopkách“, jenž se středovou základnou tvoří kompaktní a pevný celek.

Sloup elektrického vedení od studia AL_A a Arup

sloup elektrického vedení
Obrázek: AL_A a Arup

Moderní, lehce provokativní s neobvyklým tvarem – taková je vize moderního sloupu od studia, AL_A a Arup. Avšak vzhled není jen výsledkem svévůle designérů, ale díky svému tvaru a pružné konstrukci se sloup dokáže přizpůsobovat měnícím se klimatickým podmínkám.

Y Pylon od studia Knight Architects a Roughan & O’Donovan

sloup elektrického vedení
Obrázek: Knight Architects a Roughan & O’Donovan

Y Pylon připomíná vidličku či snad čínské hůlky. Jeho výhodou jsou malé rozměry, které jsou výsledkem použití moderních izolačních materiálů FRP. Kompaktnost, malá výška a účelná konstrukce jsou hlavními přednostmi Y Pylonu.

Válcový sloup od studia Newtown Studio

sloup elektrického vedení
Obrázek: Newtown studio

Základem jsou ocelové mřížky uspořádané do štíhlého válce. Tvar, konstrukce a mřížové uspořádání zajišťují malou vizuální nápadnost celé stavby. Při jízdě v nebo ve si tak ani nemusíme všimnout, že v krajině nějaké sloupy elektrického vedení vůbec stojí.

Tím jsme vyčerpali všechny finalisty. Co myslíte? Kdo je vaším favoritem, nebo které řešení a přístup je vám nejsympatičtější? Vaše názory si rádi přečteme v diskuzi.

5 komentářů: „Elektrické sloupy budoucnosti – ekologické, estetické, funkční

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *