Budoucnost BMW je v plastech a uhlíkových vláknech

Plasty hrají stále významnější roli v . Řeč není jen o výliscích dílů pro standardní karosérie a nových konstrukčních řešeních . Plasty činí lehčí, levnější a dostupnější.

BMW Vision EfficientDynamics, sportovní auto budoucnosti, podle kterého dnes vzniká plug-in hybrid BMW i8, foto: BMW
BMW Vision EfficientDynamics, sportovní auto budoucnosti, podle kterého dnes vzniká plug-in hybrid BMW i8, foto: BMW

Podle slov viceprezidenta společnosti , Adriana van Hooydonka, jsou klasické plastové prefabrikáty v automobilovém průmyslu jen prvním krokem. To, co prý musí následovat, je užití recyklovatelných plastů a tím i dosažení nulových emisí výroby vozidel.

„Snižování hmotnosti konstruovaných vozidel nabývá na významu, protože jdeme vstříc období velkých změn v automobilovém průmyslu,“ řekl van Hooydonk, který odpovídá za vývoj návrhů značek BMW, Mini a .

„Cílem a nejvyšší metou je nám zatím mobilita s nulovými emisemi.“ V tomto duchu poukázal na další možné využití odlehčených materiálů, ať už stávající plasty v nových aplikacích, nebo plasty zesílené uhlíkovými či hliníkovými vlákny.

BMW nemluví nikterak nekonkrétně. Modely s „lokální nulou“ na emisním účtu nebo nízkoemisní modely přijdou na trh už v roce 2013. Prvním typem auta do měst bude celo-elektrický model a sportovní vůz , v hybridním provedení.

Obě auta vycházejí z využití celoplastových karosářských dílů, povrchový kompozit z uhlíkových vláken a hliníkovou nosnou konstrukci. To vše kvůli „ořezání“ nadbytečné hmotnosti, protože každý gram bude zapotřebí pro těžké baterie.

Auta však nebudou mít pevnost holicího strojku. Podle prezentovaných materiálů by nové modely BMW měly být odolné jako ocel, byť s poloviční váhou. „Ke změně nás tlačí jednotlivé vlády, ale ten pokrok je stejně nevyhnutelný,“ tvrdí Hooydonk.

„Zajímáme se proto dlouhodobě o všechny typy plastových materiálů, nejen o uhlíkem zesílené kompozity. Naším cílem je dosáhnout standardu rychlé masové produkce. Prozatím se totiž realizuje uhlík při konstrukčních řešeních formulí, a to je velmi zdlouhavý proces.“

První „pokusnou“ továrnu na obrábění celoplastových karosářských dílů otevřela BMW už v roce 2011 ve Washingtonu. Získané zkušenosti se jim určitě hodily. „Každý den musíme přicházet s lehčími a lehčími, ale zároveň pevnějšími materiály,“ říká Hooydonk.

„Na druhé straně, užití plastů dává návrhářům velikou volnost a svobodu v konstrukčním řešení. Plasty a uhlíkem zpevněné kompozity, to znamená ladné tvary i ostré linie. A to je přesně to pravé pro BMW.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *