Blíží se černý pátek výrobců fotovoltaiky?
Podle analytiků ze společnosti GMT je trh s fotovoltaickými panely více než přesycen, a následná reakce v podobě uzavření nemalé části výrobců je v současné době již nevyhnutelná. V hloubkové analýze globálního trhu zaznívají především dva klíčové údaje: současný rozdíl mezi poptávkou a nabídkou činí ročně 35 GW, a tak do roku 2015 velmi pravděpodobně zmizí na 180 výrobců.
V červených číslech se nyní ocitá okolo 88 velkých firem, především ze Spojených států, Kanady, ale právě nadějná není situace ani u evropských výrobců. Za důvod krize a blížícího se bankrotu uvádějí shodně prakticky všichni dotázaní výrobci pokles prodejní ceny solárních panelů.
S tak nízkou cenou se výroba samotná dostatečně nerentuje, a je jednoduše „příliš nákladné“ efektivně konkurovat výrobcům v ostatních částech světa.
Solární elektrárny v Německu dosáhly rekordního výkonu 22,24 GW
„Výrobní cena přepočítaná na watt se v Evropě, USA a Japonsku v současné době pohybuje okolo osmdesáti centů,“ píše ve zprávě Shyam Mehta, analytik GTM.
„Čína oproti tomu produkuje okolo 58 až 68 centů za watt. Tam, kde je pro zákazníka podstatná cena, je scénář selekce hlavního dodavatele jasný. Evropa a Amerika bude vyklízet trh. Řada společností se tak bude muset buď získat dostupné maximum z akvizice, anebo vyhlásit bankrot.“
Ani v Číně však nemají dotovaní výrobci na růžích ustláno. Podobný scénář tu čeká dalších 54 výrobních společností. O většině z nich se však hovoří jen jako o „solárních zombiích“, tedy firmách, které sice pobíraly státní dotace, ale nedokázaly se včas postavit na vlastní nohy a vydobýt si pozici v tvrdém konkurenčním prostředí.
Analýza GMT se pak v dalších kapitolách zaobírá problematikou možné nezaměstnanosti solárních odborníků a techniků, a jejich dalším možném uplatnění, a pochopitelně také o cestách, kterými by se velkému úpadku dalo zabránit.
Soumrak se blíží
http://ludovik.blog.idnes.cz/c/281601/Blizi-se-soumrak-velkych-dodavatelu-elektriny.html
Také si myslím, že je to dobře. Za prvé, je patrné, že se dá produkovat dostatečné množství panelů na krytí poptávky a za druhé, jakmile se cena dotkla hranice $1 za Watt, tak jsme se dostali na paritu a od tohoto bodu už nejsou dotace potřeba. Teď už jen stačí pobídky nebo bezúročné půjčky. Ostatně přebytek 35GW za rok, to mi zní jako andělské hlasy. Podle mých propočtů tohle množství solárních panelů vyrobí stejné nebo větší množství energie jako asi 3 Temelíny. Každý rok postavit 3 Temelíny se zárukou na 25 let bez dalších investic do paliva, agendy, vody, s jednoduchou údržbou a minimální obsluhou, tak tomu říkám výkon. Musím se podívat, kolik produkují ročně celkem.
jo jo jo
To je v pořádku. Dotace přece jsou od toho, aby umožnily nastartování trhu a následné snížení cen a zlepšení technologií. Že výrobci jenom brali dotace a vyráběly pořád stejně neefektivní panely je jejich problém. Takže trh není ještě tak úplně zdeformovaný. Aspoň to, co stačili vyrobit se bude prodávat za zůstatkovou cenu.
Prvním „solárním“(=přeměna sluneční energie na elektrickou) technikem byl Albert Einstein. Myslím, že ostatní pracovníci v oboru ho snadno překonají ;D