Bavorská vesnička vydělá ročně 120 mil. Kč – díky obnovitelným zdrojům

O bavorské vesničce Wildpoldsreid donedávna moc lidí nevědělo. Její jméno se začalo v médiích skloňovat ve všech pádech teprve poté, co vešla ve známost tisková zpráva o hospodaření zdejší radnice. Vesnice s 2600 obyvateli totiž dokázala efektivně proměnit investici do zelené energie ve stálý přísun peněz do pokladny. Ročně si tu vydělají 5,7 milionu dolarů.

Skromné začátky a patnáctiletá výdrž teď zajistili bavorské vesnici víc než peníze a slávu. Zdroj: Wildpoldsried
Skromné začátky a patnáctiletá výdrž teď zajistili bavorské vesnici víc než peníze a slávu. Zdroj: Wildpoldsried

Počátek wildpoldsreidského ekonomického zázraku můžeme datovat do roku 1997. Tehdy se na zasedání městské rady řešilo, jakou cestou do vesnice přinést peníze.

Bylo zapotřebí nastartovat lokální trh, aniž by se rozpočet ocitl v červených číslech a řetězu dluhů, půjček a splátek. Místní vsadili na zelenou iniciativu a nyní po patnácti letech si nemohou než své rozhodnutí vynachválit.

Vesnice produkuje o 321 % více elektřiny, než sama spotřebuje a prodej těchto přebytků slouží ke generování zisků o jakých se většině vesnic a měst ani nezdá.

Devět veřejných budov ve Wildpoldsreidu je dnes vybaveno solárními panely, fungují tu tři malé vodní elektrárny, běží tu čtyři kotle na bioplyn (právě přistavují pátý) a točí se tu sedm větrníků.

K alternativním zdrojům energie se neostýchavě postavili i místní. Ve vesnici bychom na domech napočítali dalších 190 solárních střech. Všechny tyto malé lokální zdroje energie jsou propojeny do chytré rozvodné sítě, tzv. smart-grid, jménem Irene, kterou tam testuje Siemens, AÜW a několik dalších firem. Využívají přitom dokonce i několik pro ukládání energie.

Když k tomu připočteme i přírodní kořenové čističky odpadních vod, máme před sebou celý obraz ekologické vesnice. Tendence ke snížení vlastní spotřeby a pozitivní energetický výstup teď inspirují ostatní německé vesnice.

Wildpoldsreid ukazuje malým vesnicím i světovým metropolím, že to jde. Bavorská vesnice Wildpoldsried má mimochodem i skvěle zpracované webové stránky a v roce 2009 získala od sdružení EuroSolar prestižní Evropskou solární cenu, viz. video.

Sdílet: