9 tipů jak doma ušetřit za elektřinu

Energetická optimalizace má za cíl velmi razantně snížit energetickou spotřebu při zachování stejného života. V žádném případě nejde o omezování. Klíčová je analýza energetické náročnosti vaší domácnosti a zjištění, zda by některé záležitosti bylo možné řešit efektivněji při zachování stejné funkce. Příkladem budiž přechod na úsporné osvětlení či jednoduché vypnutí déle nepoužívané tiskárny ze zásuvky.  
sharp inteligentní eko dům budoucnosti elektromobil akumulátor

nákres: Sharp

Energetickou optimalizací vlastní domácnosti//firmy lze získat úsporu už při klasickém připojení na , aniž by byla pořízena jakákoliv komponenta energeticky soběstačného systému (, , atd).

 • Vypínat ve standby režimu ze zásuvky, nebo spínanou rozbočkou.
 • Spotřebiče pokud možno při nákupu vybírejte tak aby měly externí napájení, nejlépe možnost stejnosměrného napájení (12 V atd.).
 • Vyhněte se dálkovým (rádiovým/infra) spínačům – hrozí u nich trvalá spotřeba energie stejně jako u spotřebiče ve standby režimu.
 • UPS neboli záložní zdroj energie má svou spotřebu. To se rovná trvalým ztrátám energie. Například PC napájené 12 V z baterie UPS nepotřebuje. a 12V napájení je samo o sobě velká UPS ke které můžete kdykoliv připojit dobíječ napájený ze záložního zdroje (v případě nedostatku energie v bateriích). Pamatujte, že notebook a další podobná, dnes již dostatečně výkonná mobilní zařízení jako např. iPad UPS nepotřebují (mají vlastní baterii).
 • Přejděte na , nebo přímo na .
 • Neohřívejte (nevařte) elektrickou energií, pokud to není nezbytně nutné, či pokud není přebytek Propan butan není až tak drahá alternativa (90 Kč na 2 měsíce při 2kg PB láhvi).
 • V , firmách, chatách zvažte pořízení efektivnějších 12V čerpadel místo domácích vodáren.
 • Tisknete občas na PC tiskárně? Víte že když jednou za dva roky vytisknete zákazníkovi fakturu (protože ostatní už posíláte elektronicky, a tiskárna tak slouží pouze na „vyplnění prostoru“), stojí takový výtisk až 1500 Kč za jednu černobílou A4 v eko režimu, protože tiskárna ve standby režimu za ty 2 roky spotřebovala spoustu kWh elektrické energie?
 • Váš , či se umí dobít při připojení k USB? Využijte toho. Dobíjení mobilu přes střídač znamená ztráty na střídači při výrobě 230V střídavého napětí a ztráty při následném snížení z 230 V zpět na 5 V stejnosměrného napětí v adaptéru k . Efektivita při takovém 230V dobíjení jde velmi znatelně dolů v porovnání s potřebným velmi nízkým odběrem při dobíjení těchto zařízení.
MyPower.cz

Jeden myslel na “9 tipů jak doma ušetřit za elektřinu

 • 30. 12. 2018 (12.40)
  Trvalý odkaz

  FVE jsou instalovany pro setreni elektriny. CEZ zdrazil elektrinu pro malospotrebitele o 15%, ,takze kdo setri ,zaplati to stejne,aby mel CEZ ZISK.Vsechno postavene na hlavu. Nabizi FVE na klic,kdo si to necha nainstalovat,jen blazen .Vykup 0.50 kc prodej CEZU 6.50Kc ,velice dobry byznys .Navratnost se velice prodluzuje,pokud se nic nepokazi!!! Takhle si predstavuji snizovani emisi CO2??? Vsechny +++ spotrebice jsou tim padem neprodejne!!!,protoze setri zisky CEZU………Vracime se do doby kamenne……

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *