Zastřešená pergola – krása v detailu

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří vlastní vilku, rodinný dům nebo chatu se zahradou nebo o její koupi uvažujete, je pergola něco, co na ní nesmí chybět. Terasa, na ní pergola a pohodlné posezení vám kolikrát přinese větší pohodu než pobyt v sebekrásnější zahraniční destinaci.

Zastřešení pergoly. foto: VETAS
Zastřešení pergoly. foto: VETAS

Zde jste ve svém, nikam nespěcháte, máte vše hned po ruce a užíváte si. Abyste si pobyt na čerstvém vzduchu (a přitom v těsné blízkosti veškerých technických vymožeností) mohli naplno vychutnat po většinu roku, bylo by vhodné pergolu zastřešit. Zastřešení pergoly není pouze moderní prostředek proti dešti, sněhu, plískanicím a dalším nástrahám nepředvídatelných rozmarů počasí.

Zastřešení prostoru pergoly znamená také podstatně zvýšit velikost užitného prostoru, prodloužit její životnost, znamená to míň oprav, nátěrů, suchou terasu, ušetřené dodatečné náklady a třeba i ušetřené starosti s vymknutým kotníkem, když vám noha uklouzne po mokré podlaze. Terasu lze zrenovovat poměrně snadno, ale zdraví máte jen jedno.

Pokud jste již pevně rozhodnuti, že zastřešení pergoly je správná volba, pojďme se podívat, jaké vhodné materiály máme v současnosti k dispozici. Můžeme si nechat poradit profesionály: firma VETAS je tradičním výrobcem moderních dřevěných zastřešení teras. Má dlouhodobé zkušenosti ze stovek zrealizovaných staveb a s jistotou nám vybere ten nejvhodnější typ zastřešení.

Výběr materiálu pro zastřešení bychom neměli podcenit. Konkrétní materiály se liší nejen mechanickými vlastnostmi jako jsou rozdílná odolnost vůči nepříznivým podmínkám, životnost, propustnost světla, pevnost, vzhled, ale také cenou.

VÝBĚR VHODNÉHO MATERIÁLU SVĚŘTE ODBORNÍKŮM

Mezi nejpoužívanější moderní materiály se v poslední době zařadil polykarbonát. Vyrábí se např. v podobě komůrkových desek o mnoha tloušťkách (od 4 mm až po 35 mm) i v různých profilových strukturách.

Mezi jeho významné vlastnosti patří oboustranná ochranná UV vrstva, chránící desky před negativním vlivem Slunce. Stejně dobře ochrání před deštěm prostor pod sebou. Komůrkové desky mají velmi nízkou hmotnost, zároveň jsou pevné, pružné a téměř nerozbitné, stabilní a snadno se s nimi manipuluje. K dostání jsou jak v čirém provedení, tak v mnoha barevných odstínech.

pergoly-zastreseni

Další podobu polykarbonátu nabízejí dutinkové desky. Mají téměř totožné vlastnosti jako desky z komůrkového polykarbonátu, snadno se montují a navíc mají charakteristickou, nezaměnitelnou strukturu, a díky ní design i výborné optické vlastnosti, především výbornou propustnost světla. Hladký povrch těchto desek pak zajistí snadnou údržbu zastřešení pergoly.

Světlo procházející střechou ze sklolaminátu (na rozdíl od polykarbonátu) neztrácí v zastřešeném prostoru svou přirozenou barvu. Je tomu tak díky polyesterové pryskyřici, která je vyztužena skelným vláknem. Další nespornou výhodou sklolaminátu je příznivá pořizovací cena a široká škála nabízených barev včetně neprůsvitných.

Mezi dalšími variantami materiálu pro zastřešení pergoly, které odborníci z VETASU doporučují, jsou bezpečnostní sklo, lehká plechová krytina, pevná textilie,
opatřená povrchovou úpravou proti vodě nebo tradiční térová lepenka.

Pokud si stále nejste jisti, na který materiál vsadit, vsaďte se, že u VETASu to dávno vědí. Ať již chcete zastřešit pergolu svépomocí nebo dáte přednost firmě s prokazatelnými výsledky, u VETASu máte vždy dveře otevřené.

placená inzerce

Jeden myslel na “Zastřešená pergola – krása v detailu

  • 14. 10. 2022 (10.41)
    Trvalý odkaz

    Podobně si to taky představuju. Na jaře jsem si koupil hliníkové profily https://eshop.sharplayers.cz/hlinikove-profily , jak se do pergoly přes léto dám, ale nějak to nedopadlo. Pořád bylo tolik práce okolo, že tam, jak jsem hliníkové profily položil, leží stále :-D . Ještě, že nemůžou zrezatět :-D . To by mi manželka dala :-D .

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *