Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
19. 2. 2013 v rubrice Domy

V Praze Horních Počernicích probíhá další kolaudace bytového domu s netradičními byty pod zemí. Projekt Krásné Počernice tvoří čtyři bytové domy, které kombinují bydlení nad i pod zemí. Z celkového počtu 31 bytů se nachází 11 bytů pod zemí.

Bytový dům Krásné Počernice, částečně pod zemí, foto: Konhefr

Bytový dům Krásné Počernice, částečně pod zemí, foto: Konhefr

Všechny byty včetně těch nadzemních jsou nízkoenergetického standardu a svým majitelům garantují až desetitisícové úspory energie za rok.

Oba bytové domy jsou součástí nízkoenergetického komplexu Krásné Počernice. Projekt je orientovaný na slunný jih, využívá sklonu parcely a část je zapuštěna do země.

Úsporného provozu je dosaženo využitím tepelného čerpadla, podlahového topení, řízeného větrání, ekvitermní regulací teploty a přirozeného krajinného reliéfu.

S nevšední výstavbou bytů v zemi začal developer Konhefr už u projektu Nové Počernice, který získal nominaci na cenu Státního fondu rozvoje bydlení za nejlepší stavbu určenou pro bydlení v roce 2010.

„Bydlení pod zemí není už žádný underground, ze kterého by lidé měli obavy. Právě naopak. Dokazuje to například fakt, že většina těchto bytů byla prodána několik měsíců před jejich kolaudací,“ říká Jan Konhefr, jednatel společnosti Konhefr.

Bytový dům Krásné Počernice, částečně pod zemí, foto: Konhefr, Filip Šlapal

Bytový dům Krásné Počernice, částečně pod zemí, foto: Konhefr, Filip Šlapal

Byty v zemi jsou charakteristické velkými prosklenými plochami otočenými na jih, které v bytech zajišťují stabilní dostatek světla. Vrstva zeminy na severní straně zase v domácnosti udržuje stálé mikroklima.

Stabilní teplota bytu v zemi se díky zemině bez ohledu na počasí a roční období drží v rozmezí 10°- 14° Celsia. V zimě tedy stačí zvýšit teplotu o 10° C, zatímco v letním období je v bytě příjemný chlad a nepřehřívá se.

Bytový komfort zajišťuje podlahové topení a rekuperační jednotka – řízené větrání s tzv. „bypassem“. Ten umožňuje noční provětrávání objektu chladným venkovním vzduchem tzv. pasivní chlazení.

Část bytů v zemi projektu Krásné Počernice má také vlastní předzahrádky s vodovodním přívodem, vlastními zásuvkami a osvětlením. Samozřejmostí většiny bytů je garážové stání.

Osvědčené stavební postupy a moderní technologie zajišťují Krásným Počernicím Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A, tedy nejlepší možné hodnocení. Autorem projektu Krásné Počernice je architektonický ateliér Hlaváček a partner.

tisková zpráva
 redakce
Diskuse
  1. Terka:

    Máte někdo tip na dobrého projektanta? Zatím se mi nejvíc asi líbí tato firma www.prozi.cz ale ráda dám na vaše osobní zkušenosti, díky. Terka

  2. Michal:

    Co se nízkoenergetických bytů týče, máte někdo zkušenosti s tímto developerem? http://www.yitkoti.cz/yit_domov/kampane/ee/energeticka-uspora Prezentuje se právě stavbou nízkoenergetických domů, tak mě zaujal a zajímaly by mě nějaké zkušenosti.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz