V Brně proběhne veletrh Pasivní domy 2012
Zajímají Vás nejnovější trendy v oblasti pasivních domů? Chystáte se stavět vlastní dům nebo jste stavební firma? Pak právě pro Vás je určen mezinárodní veletrh Pasivní domy 2012, který se koná ve dnech 25. – 26. října 2012 na brněnském výstavišti v pavilonu A2. Součástí bude i zajímavý seminář o rekonstrukcích a konference.
Veletrh je otevřen široké veřejnosti a vstup je pro všechny zdarma. Akce je jedinečnou příležitostí, jak se dozvědět aktuální informace z oblasti pasivních domů – osvědčené materiály, výrobky, systémy a služby.
Vystavovatelé vám poradí, jak vyřešit konkrétní problémy a jak zrealizovat vaše představy. Nic vám nebrání, abyste oslovili kteréhokoliv vystavovatele a nalezli tak dodavatele pro projekt vašeho domu.
Na stánku Centra pasivního domu na Vás budou, jako obvykle, čekat poradci z řad členů našeho družení, kteří odpoví na vše, co Vás v kontextu pasivních domů, úspor energií, rekonstrukcí či právě probíhajících legislativních změn zajímá.
Můžete se také těšit na bohatý doprovodný program, kde se mimo jiné dozvíte, „jak opravit dům do pasivního standardu“.
Otevírací doba veletrhu Pasivní domy 2012:
Brno BVV, Pavilon A2: čtvrtek 25. 10. až pátek 26. 10. 2012, vždy od 9.00 do 18.00 hod.
Brněnské výstaviště bude v termínu od 25. do 26. října souběžně hostit již 8. ročník mezinárodní konference PASIVNÍ DOMY 2012, která přinese nejen nejnovější informace na téma pasivních domů, ale bude také jedinečnou příležitostí k setkání odborné veřejnosti. Pro účastníky konference budou pořádány také exkurze do pasivních domů na jižní Moravě a v Rakousku.
Hlavní blok letošní konference je zaměřen na vztah architektury a udržitelného rozvoje. Komplexní pohled na návrh, realizaci a užívání budov tvoří základ moderní architektury a pasivní domy jsou jednou z aplikací této jednoty formy a funkce.
Současně s konferencí proběhne veletrh materiálů, výrobků a služeb pro pasivní domy, kde se účastníci i široká veřejnost budou moci seznámit s aktuální nabídkou na trhu.
Letošní se zaměří na témata, která dále prohlubují informace o základních principech pasivních domů:
• udržitelná architektura
• rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu
• systémy vytápění, přípravy teplé vody a nové komponenty
• kontrola kvality výstavby v pasivním standardu
• ekonomika, financování pasivní výstavby
V úvodním bloku konference vystoupí významní čeští i zahraniční architekti, kteří jsou důkazem toho, že moderní architektura kráčí ruku v ruce s energetickými úsporami a udržitelnou výstavbou.
Prvním z přednášejících bude Helmut Dietrich z rakouského ateliéru Dietrich | Untertrifaller Architekten. Z jeho dílny pochází například první pasivní školka a množství dalších občanských budov v pasivním standardu. Mezi dalšími vystoupí Jan Tywoniak z Fakulty stavební ČVUT v Praze, jehož tématem budou různé přístupy k definicím nulových budov a jejich souvislosti. Dále také Josef Panna, předseda České komory architektů.
Současnou českou architekturu poté bude zastupovat Radim Václavík, který představí Otazník, první pasivní administrativní budovu v České republice. Na problematiku škol a administrativních budov se zaměří Miloš Lain a na příkladu nové budovy ČVUT v Praze přiblíží téma pasivního chlazení.
Konkrétními příklady se budete moci inspirovat i v dalších přednáškách. Jiří Čech vám předá zkušenosti z právě probíhající stavby MŠ Slivenec a Pavel Šmelhaus odhalí, jaký mají pasivní domy přínos v kontextu reálné energetické spotřeby budov v ČR.
Nebudou chybět ani příklady ze zahraničí. Téma rekonstrukce školy na pasivní standard použitím vakuových panelů bude patřit Steffenu Knollovi a o tom, jak z bytového domu v rakouském Welsu udělali energeticky soběstačnou budovu, bude přednášet Kateřina Mertenová.
Své místo na konferenci budou mít i nově vznikající pasivní projekty. Zprávu o projektu pasivních hotelů představí Dieter Herz a o specificích projektu luxusního bytového domu v pražské Bubenči bude přednáška Josefa Smoly.
Konference Pasivní domy 2012 bude místem jedinečného setkání architektů, projektantů, stavitelů, učitelů i studentů, zaměstnanců státní správy, investorů a developerů. Proto budou součástí každého dne diskusní kruhy na vybraná témata.
„Na každou konferenci domlouváme kvalitní tuzemské i zahraniční přednášející a naším cílem je vtáhnout publikum do diskuse. Nechceme představovat pasivní a nízkoenergetické domy jako jediné správné řešení, ale rozvinout nad tímto tématem živou debatu. I z tohoto důvodu si velmi vážíme, že na přípravě letošního ročníku spolupracujeme s Českou komorou architektů,“ dodává Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.
Dalším z cílů je dostat informace o energetických úsporách a udržitelné výstavbě co nejblíže studentům. Proto bude jedním z letošních témat připravenost českých vysokých škol na EPBD II a jejich spolupráce s praxí.
Centrum pasivního domu ve spolupráci s českými vysokými školami v srpnu odstartovalo projekt Cesty na zkušenou, jehož cílem je posílit vztahy mezi institucemi terciárního vzdělávání a subjekty soukromého a neziskového sektoru v oblasti energeticky úsporného stavění.
Při přípravě osmého ročníku konference PASIVNÍ DOMY 2012 pokračuje spolupráce Inštitútu pre energeticky pasívne domy s Centrem pasivního domu. Záštitu nad akcí převzala Česká komora architektů, předseda vlády České republiky, Petr Nečas, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.